Джонсон запропонував замінити іранську ядерну угоду на "угоду Трампа"
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що необхідно перешкодити Ірану отримати ядерну зброю.
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон 14 січня в інтерв'ю ВВС заявив, що ядерну угоду з Іраном має бути замінено на угоду президента США Дональда Трампа.
Джонсон визнав побоювання США стосовно Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану (СВПД) від 2015 року, але підкреслив, що має бути спосіб перешкодити Ірану отримати ядерну зброю.
У спільному зверненні Джонсон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон заявили, що Іран не виконує своїх зобов'язань, і закликали Тегеран повернутися до їх дотримання для збереження СВПД.
Джонсон зазначив, що з американської точки зору укладена ядерна угода була помилковою. Прем'єр заявив, що Трамп – чудовий партнер за угодами, і СВПД можна замінити на "угоду Трампа".
Як повідомила телерадіокомпанія ВВС, американський лідер ще не визначив формату угоди, прийнятного для США, однак озвучував деякі головні моменти, які вона повинна містити.
На думку Трампа, міжнародний спостерігач із ядерних озброєнь повинен мати беззаперечний доступ до всіх місць перероблення ядерного палива в Ірані. Як повідомляє ВВС, американський президент скаржився, що наявна ядерна угода не містить обмежень для загальної ракетної програми Ірану і підтримки ополченців в Іраку, Сирії, Ємені та Лівані.
Трамп критично ставився і до того, що обмеження на ядерну програму Ірану має бути знято після 2025 року.
ВВС зазначає, що майбутня угода має містити всі ці пункти, щоб США на неї погодилися.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, які є в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану (СВПД), вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада.
8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань за ядерною угодою.
У липні стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, установлений положеннями СВПД.
5 січня Іран оголосив про повний вихід із ядерної угоди.