Європа запустила механізм урегулювання спорів через недотримання Іраном умов ядерної угоди
Іран не виконує своїх зобов'язань у межах Спільного всеосяжного плану дій, а тому країни ЄС мають намір передати це питання у спільну комісію в межах механізму врегулювання спорів. Про це йдеться в заяві міністрів закордонних справ Франції, Німеччини та Великобританії.
Європейські країни – учасники Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми заявили, що Іран не виконує своїх зобов'язань за СВПД, і запустили механізм урегулювання спорів, передбачений договором. Про це йдеться в сьогоднішній заяві міністрів закордонних справ Франції, Німеччини та Великобританії.
У документі зазначено, що країни ЄС намагалися зберегти ядерну угоду після того, як із неї вийшли США.
"Після заяви Ірану у травні 2019 року про те, що він перестане виконувати деякі зі своїх зобов'язань у межах СВПД, ми спробували переконати Іран змінити курс", – наголосили глави МЗС.
Водночас Іран і далі порушував головні обмеження, викладені у СВПД, що є несумісним із положеннями ядерної угоди.
"Під час засідання спільної комісії 6 грудня ми чітко заявили Ірану, якщо він не перегляне своєї позиції, у нас не залишиться іншого вибору, окрім як діяти в межах СВПД, зокрема запустити механізм урегулювання спорів", – ідеться в заяві.
Проте 5 січня Іран оголосив про повний вихід із ядерної угоди.
"Зважаючи на дії Ірану, у нас не залишилося іншого вибору, окрім як зафіксувати сьогодні нашу стурбованість стосовно того, що Іран не виконує своїх зобов'язань за СВПД, і передати це питання у спільну комісію в межах механізму врегулювання спорів. Ми робимо це сумлінно, дотримуючись спільної мети збереження СВПД і щиро сподіваючись знайти шлях для виходу із глухого кута за допомогою конструктивного дипломатичного діалогу, зберігаючи угоду й залишаючись у її межах. Водночас наші три країни не приєднуються до кампанії щодо здійснення максимального тиску на Іран. Ми сподіваємося повернути Іран до повної відповідності з його зобов'язаннями щодо СВПД", – наголосили глави МЗС трьох європейських країн.
Від Франції документ підписав Жан-Ів Ле Дріан, від Великобританії – Домінік Рааб, від Німеччини – Гайко Маас.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану (СВПД), вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада.
8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди.
У липні стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, встановлений положеннями СВПД.