Естонія викликала посла РФ через ініціативу Держдуми щодо скасування документа, який засуджує пакт Молотова – Ріббентропа
Міністерство закордонних справ Естонії викликало посла Російської Федерації у зв'язку з ініціативою Держдуми про скасування резолюції, яка засуджує пакт Молотова – Ріббентропа та його секретні протоколи. Про це йдеться на сайті естонського відомства.
"Ми висловлюємо невдоволення щодо правової ініціативи, яку розглядають у Державній думі. Міжнародна спільнота неодноразово рішуче засуджувала пакт Молотова – Ріббентропа. Пакт і його секретні протоколи призвели безпосередньо до цинічного поділу світу двома тоталітарними режимами і проклали шлях до Другої світової війни, одного з найстрашніших розділів у нашій спільній історії", – заявив міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.
Цей законопроєкт подали в Державну думу 27 травня. Комітет із міжнародних справ Державної думи підтримав законопроєкт 9 червня і скерував його на подальший розгляд.
Згідно з пояснювальною запискою (.pdf) до законопроєкту, документ пропонує визнати нечинною на території РФ постанову з'їзду народних депутатів СРСР від 24 грудня 1989 року "Про політичну і правову оцінку радянсько-німецького договору про ненапад від 1939 року". Автори законопроєкту вважають, що документ не відповідає принципам історичної справедливості і його ухвалили під тиском зовнішніх сил. Окрім того, у законопроєкті йдеться про те, що ця постанова стала додатковим чинником розпаду СРСР.
Договір про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом підписали 23 серпня 1939 року очільники відомств із закордонних справ Німеччини і СРСР Йоахім Ріббентроп і В'ячеслав Молотов. Згідно з угодою, сторони зобов'язувалися утримуватися від нападу одна на одну й дотримуватися нейтралітету в разі, якщо одна з них ставала об'єктом військових дій третьої сторони.
Пакт містив секретний додатковий протокол про розмежування між сторонами сфер інтересів у Східній Європі на випадок "територіально-політичного перевлаштування". Протокол передбачав включення Латвії, Естонії, Фінляндії, східних областей Польщі, Бессарабії у сферу інтересів СРСР. Литву й західну частину Польщі відносили до сфери інтересів Німеччини.