Гончар: Буде побудовано "Північний потік – 2" чи ні, розбіжності в Євросоюзі вже є. Це задоволення для "Газпрому" G

Гончар: Підхід Єврокомісії має логіку, але всі перешкоди на шляху до реалізації проекту, на мою думку, можна подолати
Фото: Michael Gonchar / Facebook

У Єврокомісії далеко не всі виступають проти будівництва газопроводу "Північний потік – 2", заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Заява Єврокомісії про те, що газопровід "Північний потік – 2" є недоцільним, не стане перешкодою для його будівництва, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Будівництво "Північного потоку – 2" затягнеться, але від нього навряд чи відмовляться. Підхід Єврокомісії має логіку, але всі перешкоди на шляху до реалізації проекту, на мою думку, можна подолати. Наприклад, німці можуть видавити з "Газпрому" умову, згідно з якою їм дадуть ділянку газового родовища десь на Ямалі. Там вони спільно з росіянами почнуть видобувати газ. А потім частину цього газу німці будуть продавати в європейські країни, використовуючи якраз "Північний потік – 2". Тобто тут існує певний німецький задум. Хоча цей проект не буде відповідати критеріям Енергетичного союзу ЄС. Буде побудовано "Північний потік – 2" чи ні, розбіжності в Євросоюзі вже є. Це задоволення для "Газпрому", – зазначив Гончар.

На його думку, доля газопроводу багато в чому залежить від США.

"У Єврокомісії не всі виступають проти "Північного потоку – 2". Там є люди, які тупо проштовхують німецькі інтереси. Тобто торжествувати нам ще рано. Усе, що робить Єврокомісія, поки залишається лише на папері. Думаю, вирішальне слово тут мають сказати американці. США можуть вдарити санкціями по компаніях – підрядниках "Газпрому", що займаються будівництвом "Північного потоку – 2". Без них трубу на великій глибині вони не прокладуть. Ось це буде означати, що проект реалізувати не вийде. Крім цього, Угода про асоціацію України і ЄС зобов'язує Євросоюз звернути увагу РФ на невикористані потужності в Україні. Адже будівництво додаткових газопроводів можна починати, якщо не вистачає потужностей уже наявних. А наша газотранспортна система якраз на повну потужність і не задіяна", – підкреслив Гончар.

Проект "Північний потік – 2", очолюваний колишнім канцлером Німеччини Герхардом Шредером, передбачає будівництво двох ниток газопроводу сукупною потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік із Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Наявний газопровід "Північний потік" складається з двох ниток довжиною 1224 км із пропускною здатністю 27,5 млрд м&³3; кожна, "Газпром" почав постачання цим газопроводом у 2012 році.

У грудні 2015 року президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що проект другої черги газопроводу "Північний потік" не відповідає енергетичним правилам ЄС (Третьому енергетичному пакету) і підриває роль України як транзитера газу.

У березні 2016 року вісім країн Євросоюзу (Угорщина, Латвія, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія, Естонія та Литва) підписали звернення до Єврокомісії з протестом проти проекту газопроводу. Водночас його будівництво підтримують Німеччина, Франція, Австрія та Нідерланди, пише "Немецкая волна".

Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що в ЄС немає одностайної згоди стосовно переговорів із Росією щодо "Північного потоку – 2".