"Історичний прорив". Трамп презентував план урегулювання конфлікту між Ізраїлем і Палестиною
Президент США Дональд Трамп заявив, що його план урегулювання конфлікту між Ізраїлем і Палестиною складається з 80 сторінок і є "найдокладнішою пропозицією, будь-коли висунутою".
28 січня під час брифінгу у Вашингтоні президент США Дональд Трамп презентував план урегулювання конфлікту між Ізраїлем і Палестиною, поінформувала пресслужба Білого дому.
На брифінгу був присутнім прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху. Лідер палестинської адміністрації Махмуд Аббас на зустрічі не був присутнім.
На думку Трампа, обидва народи заслуговують на "процвітання і світле майбутнє". Попередні американські адміністрації намагалися знайти розв'язання конфлікту, але в них не виходило, додав він.
"Наше бачення миру докорінно відрізняється від попередніх пропозицій. Наш план складається з 80 сторінок і є найдокладнішою пропозицією, будь-коли висунутою", – заявив президент США.
Трамп стверджує, що його бачення розв'язання конфлікту "передбачає вигоду" для обох сторін.
"Реалістичне рішення на основі створення двох держав, яке усуває ризик із боку палестинської державності для безпеки Ізраїлю. Сьогодні Ізраїль здійснив гігантський крок до миру. Учора прем'єр-міністр Нетаньяху поінформував мене, що він хоче підтримати це бачення як основу для прямих переговорів із палестинцями. Це історичний прорив", – додав він.
Трамп підкреслив, що, згідно з планом, Єрусалим залишається "неподільною столицею" Ізраїлю.
План президента США опублікували на сайті Білого дому. Він, зокрема, передбачає:
- створення палестинської держави;
- Єрусалим залишається столицею Ізраїлю (із грудня 2017 року США вже визнали його столицею Ізраїлю та відкрили там своє посольство), а столицею держави Палестина буде Аль-Кудс, і до його складу ввійдуть райони Східного Єрусалима;
- розмір палестинських територій більше ніж подвоїться, а західний берег Йордану не буде розділено на дві частини;
- створення спільного комітету США та Ізраїлю для визначення кордонів майбутньої палестинської держави;
- статус Храмової гори в Єрусалимі, де розміщені священні для мусульман та іудеїв об'єкти, має залишитися без змін, і всі мусульмани можуть мирно відвідати мечеть Аль-Акса;
- вжиття заходів із боротьби з тероризмом на палестинських територіях, зокрема роззброєння ХАМАС і демілітаризація сектора Гази;
- палестинським біженцям буде надано вибір жити в майбутній державі Палестина, інтегруватися у країнах, у яких вони живуть наразі, або переселитися у третю країну;
- інвестиції на суму понад $50 млрд у нову палестинську державу. Це має привести до створення 1 млн робочих місць, подвоєння палестинського ВВП, а також зниження безробіття нижче за 10% і скорочення бідності вдвічі.
Ізраїль зайняв східну частину Єрусалима після війни 1967 року і вважає все місто своєю неподільною столицею. Міжнародна спільнота цього не визнає і наполягає на тому, що статус міста має бути визначено під час палестино-ізраїльських мирних переговорів. Палестинці, зі свого боку, хочуть оголосити Східний Єрусалим столицею своєї держави.
Адміністративна столиця Ізраїлю зараз розташована в Тель-Авіві, а Палестинська національна адміністрація базується в місті Рамаллі.
Президент Палестини Махмуд Аббас у 2014 році пропонував зробити Єрусалим спільною столицею двох держав. 6 грудня 2017 року Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю й оголосив про перенесення посольства США в це місто, після чого відносини між США та Палестинською адміністрацією було практично розірвано.