Юнкер закликав прискорити вступ балканських країн до ЄС

На думку Юнкера, Євросоюз має серйозно поставитися до переговорів про вступ балканських країн у блок
Фото: EPA

Євросоюз має розглянути ідею попереднього приєднання країн – кандидатів на вступ до Євросоюзу, щоб поліпшити економічну ситуацію ще до вступу, вважає глава Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

Європейський союз має серйозно прискорити переговори про вступ країн Західних Балкан до складу ЄС, або ж у регіоні може початися нова війна. Про це 5 жовтня у Відні (Австрія) заявив глава Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, повідомляє Bloomberg.

Він підкреслив, що Євросоюз має розглянути ідею попереднього приєднання країн – кандидатів на вступ до Євросоюзу, щоб поліпшити економічну ситуацію ще до вступу.

"Якщо ми вкрадемо перспективу приєднання у країн Західних Балкан, якщо в цьому вкрай складному європейському регіоні виникне враження, що ми несерйозні, ми рано чи пізно знову зіткнемося з тим, що було на Балканах у 1990-х", – сказав він.

Після розпаду Югославії до складу Євросоюзу вступило дві держави, що утворилися на її території, — Словенія і Хорватія. Зараз тривають переговори з Македонією, Боснією і Герцеговиною, а також Сербією.

За даними агентства, Боснія є "особливо вразливою для дестабілізації". Зазначають, що найближче серед усіх до вступу в ЄС Македонія, але її євроінтеграцію блокує Греція.

Спір щодо назви Македонії тривав понад 25 років. Греція послідовно блокувала євроінтеграційні устремління Македонії, протестуючи проти назви цієї держави, яку в Афінах вважали грецьким етнонімом. Однак 12 червня 2018 року було оголошено, що новою конституційною назвою Республіки Македонія стане "Північна Македонія".

Греція схвалила цей варіант. Домовленість привітали в НАТО і Європейському союзі.

У Скоп'є відбулися мітинги проти перейменування держави. Президент Македонії відмовився підписувати рішення уряду країни, але парламенту вдалося подолати його вето.

30 вересня перейменування країни підтримали на консультативному референдумі 91,46% тих, хто взяв у ньому участь, повідомила "Нова Македонија" за підсумками підрахунку 100% бюлетенів. Однак явка становила 36,91% за необхідного мінімуму 50%.

У 1991–2001 роках на Балканах сталася серія збройних конфліктів на території колишньої Югославії, яка привела до розпаду останньої.