Китай має намір ухвалити закон, який допоможе посилити контроль над Гонконгом

Рішення щодо Гонконгу підтримало 2878 депутатів Всекитайських зборів народних представників
Фото: EPA

Вищий законодавчий орган Китаю дав старт розробленню законопроєкту, який обмежить автономію Гонконгу. Планують, що документ ухвалять у червні на засіданні постійного комітету Всекитайських зборів народних представників.

Вищий законодавчий орган Китаю – Всекитайські збори народних представників (ВЗНП) – 28 травня ухвалив резолюцію щодо національної безпеки Гонконгу, повідомляє гонконзьке видання South China Morning Post.

Голосування відбулося перед закриттям щорічної сесії зборів і за кілька годин після того, як держсекретар США Майк Помпео заявив, що Гонконг більше не має автономного статусу.

Офіційно документ, який ухвалили збори, має назву "Рішення про створення та вдосконалення правової системи і механізмів виконання щодо захисту державної безпеки в Гонконзі". Його підтримало 2878 депутатів, один був проти, шестеро утрималися.

Тепер постійний комітет Всекитайських зборів народних представників зможе ухвалити закон, який дасть Пекіну ширші повноваження для боротьби з сепаратизмом, поваленням влади, тероризмом і змовою з використанням іноземного впливу на території автономії. Окрім того, уряду Гонконгу потрібно буде створити нові інститути для захисту суверенітету, водночас материкові агентства зможуть працювати в місті в разі необхідності.

Постійний комітет ВЗНП збирається раз на два місяці. Наступне його засідання орієнтовно відбудеться в червні. Отже, червень – це найбільш ранній місяць, коли ухвалення нового законодавства з Гонконгу може просунутися, зазначило видання.

Критики в Гонконзі засудили цей план, вважаючи, що він підірве принцип "одна країна, дві системи" і зруйнує статус Китаю як глобального фінансового центру.

Державне китайське агентство Xinhua зазначило, що офіційний Пекін вирішив ухвалити таке законодавство "після тривалої соціальної нестабільності та ескалації вуличного насильства, які спричинили в Гонконзі складну ситуацію після його повернення в лоно Батьківщини 1997 року". У Гонконзі, вважає китайська влада, активно діють організації, які виступають за незалежність регіону, а також фіксують "кричуще втручання зовнішніх сил", тому потрібно "зробити зусилля на державному рівні для створення і вдосконалення правової системи".

Гонконг окремий адміністративний регіон у складі Китаю. Великобританія передала протекторат над Гонконгом Китаю 1997 року. Відповідно до спільної китайсько-британської декларації та основного закону Гонконгу, території надали широку автономію до 2047 року за формулою "одна країна, дві системи". Вона гарантує свободи, якими не користуються в Китаї.

Улітку 2019 року в Гонконзі почалися антиурядові виступи у зв'язку з наміром ухвалити закон, який би дозволив екстрадицію за запитом влади Китаю. Цей документ відкликали, але протести тривали. Їхні учасники вимагали скорочення впливу материкового Китаю на політику міста, дострокових виборів, розслідування дій поліції та амністії для раніше затриманих демонстрантів. Епідемія коронавірусу зупинила акції, проте наприкінці квітня їх поновили.