Лавров заявив, що Москва вживатиме відповідних заходів у разі розміщення в Європі ракет США, заборонених договором про ліквідацію ядерних озброєнь
За словами міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, над Європою "нависла загроза розміщення американських ракет", заборонених згідно з договором про ліквідацію ядерних озброєнь.
Москва вживатиме відповідних заходів у разі розміщення в Європі ракет США, заборонених Договором про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД), заявив у пропагандистській програмі на телеканалі "Россия 1" 30 грудня глава міністерства закордонних справ РФ Сергій Лавров, повідомляє "Интерфакс".
За словами Лаврова, Росія хотіла б бачити самостійність європейських колег, але вони поки не дуже до неї готові і "йдуть за США навіть у тих випадках, коли це явно суперечить їхнім інтересам".
Глава МЗС Росії додав, що "найбільше хвилювань" щодо рішення США вийти з ДРСМД було чутно в Європі, однак на засіданні Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй Європейський союз проголосував проти російської пропозиції щодо угоди. За словами міністра, в Європі проголосували за те, щоб "ДРСМД припинив існування і щоб над Європою знову нависла загроза розміщення американських ракет, заборонених згідно з цим договором".
Він зазначив, що "наступним кроком, звичайно ж, будуть заходи Російської Федерації".
Лавров додав, що "неможливо пояснити голосування проти пропозиції [РФ] нічим, окрім солідарності, яку неправильно зрозуміли".
ДРСМД підписали в 1987 році Михайло Горбачов, який був тоді генеральним секретарем ЦК КПРС, і президент США Рональд Рейган. Угода забороняла сторонам виробництво балістичних і крилатих ядерних ракет наземного базування дальністю від 500 до 5,5 тис. км, їх випробування і розгортання.
Наприкінці червня 2017 року низка американських конгресменів-республіканців виступила з пропозицією про вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності через те, що його не дотримується Росія. 20 жовтня 2018 року президент США Дональд Трамп повідомив, що США вийдуть із Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
Радник президента США з національної безпеки Джон Болтон підкреслив, що є загрозою не вихід США з договору, а наявність російських ракет на європейській території.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що якщо після виходу США з договору американські ракети середньої а малої дальності будуть постачати в Європу, Росія "повинна буде відповісти дзеркально".
4 грудня держсекретар США Майк Помпео закликав Росію протягом 60 днів повернутися до виконання зобов'язань у межах Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
21 грудня Генеральна Асамблея ООН проголосувала проти ухвалення запропонованої Росією резолюції про збереження чинності Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.