Меркель, Макрон і Джонсон закликали Іран повернутися до ядерної угоди
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявили, що з огляду на безпеку мають гарантувати, щоб Іран ніколи не розробляв ядерної зброї.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон виступили зі спільною заявою щодо виходу Ірану з ядерної угоди. Текст звернення опублікувала 12 січня пресслужба уряду Німеччини.
"Ми, глави держав або урядів Франції, Німеччини та Великобританії, заявляємо, що наші країни мають спільні інтереси в галузі безпеки з нашими європейськими партнерами. Це охоплює дотримання правил нерозповсюдження ядерної зброї і забезпечення того, щоб Іран ніколи не розробляв ядерної зброї", – ідеться в заяві.
Лідери країн заявили про стурбованість заходами, які Тегеран ухвалив із липня 2019 року, порушуючи свої зобов'язання за Віденською ядерною угодою. Вони закликали Іран відкликати заходи, які суперечать угоді, і повернутися до її повного виконання.
У заяві наголошено, що поточні події висвітлили дестабілізаційну роль Ірану в регіоні, і зазначено, що Меркель, Макрон і Джонсон готові продовжувати діяльність із деескалації конфлікту та відновлення стабільності.
"Ми взяли до уваги заяву Ірану щодо аварії рейсу МАУ PS752 і зобов'язалися співпрацювати з Іраном щодо подальших дій", – ідеться в заяві.
Про повний вихід із ядерної угоди Тегеран оголосив 5 січня 2020 року. Рішення ухвалили після того, як у ніч на 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку, внаслідок якого загинув командир іранського елітного підрозділу "Аль-Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) генерал-майор Касем Сулеймані.
8 січня президент США Дональд Трамп закликав Великобританію, Росію, Німеччину та Китай відійти від того, що залишилося від ядерної угоди з Іраном.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився 8 січня поблизу Тегерана незабаром після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це також повідомили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ було збито іранськими військовими помилково. У відомстві поінформували, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) і "за формою і висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт".
Президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна очікує від Ірану повного визнання провини у катастрофі, готовності до відкритого розслідування, вибачень і компенсації.
Чорні скриньки збитого літака передадуть для розшифрування до Франції, заявили в Ірані. Пізніше стало відомо, що розшифрування самописців відбудеться в Україні у співпраці із французьким Бюро розслідування та аналізу безпеки цивільної авіації.
Командувач аерокосмічних сил КВІР Амір Алі Хаджізаде 11 січня заявив, що неодноразово просив, щоб в умовах напруженості між США та Іраном небо над країною закрили. КВІР узяв на себе відповідальність за катастрофу українського літака 8 січня поблизу Тегерана.
12 січня командувач КВІР Хоссейн Саламі на відкритому засіданні іранського парламенту в Тегерані попросив вибачення за помилку оборонної системи країни, через яку зазнав катастрофи український пасажирський літак.