"НАТО в комі". Макрон заявив про відсутність координації між США та союзниками
Президент Франції Еммануель Макрон вважає, що Європа стоїть "на краю прірви" і має нарощувати оборонні можливості, не покладаючись на США.
НАТО наразі в коматозному стані через цілковиту відсутність координації щодо стратегічних рішень між США і країнами – членами Північноатлантичного альянсу. Про це в інтерв'ю журналу The Economist заявив президент Франції Еммануель Макрон.
За його словами, у НАТО настає "смерть мозку".
Президент Франції вважає, що наразі Європа стоїть на краю прірви і знову має почати думати про нарощування оборонних можливостей, інакше країни ЄС більше не зможуть контролювати власної долі.
Також він має сумніви в ефективності п'ятої статті Північноатлантичного договору (колективна підтримка союзників у разі нападу на одного із членів НАТО).
Макрон також підкреслив, що "крихка Європа" зникне, якщо не "прокинеться" і не почне позиціонувати себе як "глобальну силу".
Раніше Макрон неодноразово акцентував увагу на необхідності посилення європейських оборонних можливостей, а також на необхідності створення європейської армії.
НАТО (NATO, North Atlantic Treaty Organisation) – Організація Північноатлантичного договору – міжнародна міжурядова організація, військово-політичний союз держав Північної Америки і Європи, створена 4 квітня 1949 року відповідно до ст. 51 Статуту ООН. Ця стаття підтверджує невід'ємне право незалежних держав на індивідуальну або колективну оборону.
У ст. 5 Північноатлантичного договору йдеться про те, що збройний напад на одного чи на кількох членів НАТО розглядатимуть як напад на всіх членів.
На сьогодні членами НАТО є 29 країн: Албанія, Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, США, Туреччина, Угорщина, Франція, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Румунія, Болгарія, Словаччина, Словенія, Хорватія і Чорногорія.
НАТО не має власних збройних сил, Альянс володіє збройними силами країн-членів. Деякі держави – члени НАТО взагалі не мають власних армій, зокрема Люксембург та Ісландія.
Усі рішення в НАТО ухвалюють на основі консенсусу. Кожна країна – член організації має право вето і право виходу з Альянсу.