Нємцова: Присяжні винесли вердикт стосовно виконавців убивства мого батька, однак справа залишилася нерозкритою
Слідство і суд не прагнули до встановлення істини у справі про вбивство російського опозиційного політика Бориса Нємцова, заявила його дочка Жанна.
У Росії не діє закон, а політичні вбивства залишаються нерозкритими, заявила дочка вбитого російського політика Бориса Нємцова Жанна Нємцова на своїй сторінці у Facebook.
"Присяжні винесли обвинувальний вердикт стосовно п'ятьох виконавців убивства мого батька (на нашу думку, вина Хамзата Бахаєва не підкріплена достатньою кількістю доказів), однак справа залишилася нерозкритою. Нічого іншого від слідства і правоохоронців росіяни не очікували", – розповіла вона.
Нємцова зазначила, що, згідно з даними опитування "Левада-центру", проведеного наприкінці березня 2015 року, більш ніж половина росіян не вірила, що слідство встановить імена справжніх замовників злочину.
"Це і є справжній імідж держави в очах росіян... Слідство примудрилося навіть не знайти Руслана Мухудінова, водія Руслана Геремєєва, якому висунуто заочне обвинувачення в організації вбивства, хоча ми вважаємо його одним із виконавців. Слідством було практично достовірно встановлено, що заступник командира батальйону "Север" Руслан Геремєєв (людина з близького кола глави Чечні Рамзана Кадирова) був старшим у злочинній групі, однак йому не було висунуто заочного обвинувачення і його навіть не оголошено в розшук", – підкреслила вона.
Дочка вбитого додала, що це суперечить репліці державного обвинувача Марії Семененко, яка сказала на одному з останніх засідань суду, що пошук замовників і організаторів проходить успішно.
"Справу щодо Мухудінова, а також низки інших невстановлених осіб виділено в окреме провадження. Поки ми не бачимо жодного бажання Слідчого комітету встановити і знайти організаторів і замовників. Імовірніше, там просто чекають, коли про справу забудуть. Але ми маємо намір їм нагадувати про це. І не тільки ми. Парламентська асамблея Ради Європи вирішила підготувати спеціальну доповідь про процес розслідування вбивства мого батька", – розповіла вона.
На думку Нємцової, слідство і суд уперто дотримувалися невизнання вбивства політичним.
"Суддя знімав запитання моїх адвокатів Вадима Прохорова і Ольги Михайлової, які прямо або побічно вказували на те, що батько був політиком і громадським діячем, і саме цей факт став мотивом скоєння злочину, принаймні, на рівні організаторів та замовників. Тобто в Росії й у світі переконані в політичному підґрунті скоєного вбивства, а наші слідство і суд заперечують очевидне. Водночас їм не вдалося встановити взагалі якого-небудь мотиву скоєння вбивства. Це свідчить ну просто про неприпустиму брехливість нашої держави", – підкреслила вона.
Вона додала, що слідство і суд "явно не прагнули до встановлення істини" у скоєному злочині, тому відхиляли клопотання про виклик на допит Кадирова, Адама Делімханова, Сулеймана Геремєєва і Віктора Золотова, який на момент убивства командував внутрішніми військами МВС Росії, у чиєму підпорядкуванні був батальйон "Север".
"Це, звичайно, не повноцінне розслідування, а його імітація. Дано вказівку знайти виконавців та провести суд. І рівно це й було зроблено. Але ми будемо боротися далі за встановлення повної істини усіма можливими способами", – підсумувала Нємцова.
Сьогодні колегія присяжних у Московському окружному військовому суді визнала колишнього бійця чеченського батальйону міністерства внутрішніх справ РФ "Север" Заура Дадаєва і чотирьох його спільників винними у смерті Нємцова.
Російського опозиціонера Нємцова застрелили біля Кремля пізно ввечері 27 лютого 2015 року.
За обвинуваченням у його вбивстві заарештовано п'ятьох уродженців Чечні. Слідство вважає, що в Нємцова стріляв Дадаєв. Замовником і організатором злочину слідство назвало іншого бійця батальйону "Север" – Руслана Мухудінова, якого в листопаді 2015 року суд заочно заарештував.
Справу стосовно Мухудінова виділено в окреме провадження, Інтерпол оголосив його в розшук.
Адвокат сім'ї політика Вадим Прохоров закликав не перебільшувати ролі Мухудінова у вбивстві опозиціонера. Він уважає, що "водій Мухудінов" не міг бути замовником злочину.
"Новая газета", яка розслідувала справу про вбивство Нємцова, писала, що замовлення на вбивство Нємцова "було виставлене на тендер" і за його виконання взявся, імовірно, заступник командира батальйону "Север" Алібека Делімханова Руслан Геремєєв.