"Нова гонка озброєнь нікому не піде на користь". У НАТО обговорять заходи щодо стримування Росії
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що міністри оборони країн – учасниць Альянсу мають намір ухвалити пакет політичних та військових заходів у відповідь на нарощування ядерного арсеналу з боку Росії.
НАТО закликає Росію і Китай до конструктивного діалогу з питання контролю над озброєннями, оскільки "нова гонка озброєнь нікому не піде на користь". Про це 16 червня заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, коментуючи нарощування Росією ядерного потенціалу. Стенограму виступу Столтенберга опублікували на сайті НАТО.
Зокрема, Столтенберг нагадав, що розгортання Росією ракетної системи SSC-8 (ракетних комплексів "Іскандер") призвело до припинення дії Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності 2019 року. Однак, за його словами, Росія продовжила "модернізувати свої ракетні можливості, зокрема за допомогою гіперзвукової зброї".
"Я планую, що міністри оборони [НАТО] погодяться на ухвалення значного і збалансованого відповідного пакета політичних та військових заходів", – заявив генсек НАТО.
За словами Столтенберга, ці заходи включатимуть зміцнення протиповітряної і протиракетної оборони НАТО і розгортання бойових літаків п'ятого покоління. Однак, запевнив він, Альянс "не збирається повторювати дестабілізаційної поведінки Росії і розміщувати нові ядерні ракети наземного базування в Європі".
Напруженість у відносинах між НАТО і Росією посилилися 2014 року на тлі російської агресії проти України у Криму й на Донбасі. У підсумковій декларації саміту НАТО, який провели у грудні 2019 року в Лондоні, дії Росії назвали загрозою для євроатлантичної безпеки.