ООН ухвалила резолюцію про доступ до вакцин проти COVID-19, серед співавторів – Україна
Резолюція Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, яку ініціювала Мексика, містить заклик до справедливого і своєчасного доступу до будь-яких вакцин проти коронавірусу, які буде розроблено в майбутньому.
20 квітня Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила резолюцію про забезпечення глобального доступу до медикаментів, вакцин та медичного обладнання для боротьби з коронавірусною інфекцією COVID-19. Про це повідомило у Twitter представництво Мексики при ООН, яка стала автором ініціативи.
Співавтором резолюції стали 179 країн, зокрема Україна.
У документі йдеться, що доступність медичних товарів та їхня гарантована якість мають основоположне значення для боротьби з пандемією.
У резолюції підкреслюють "найважливішу роль", яку відіграє Всесвітня організація охорони здоров'я в цьому питанні, і звучить заклик до генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша у співпраці з іншими організаціями забезпечити справедливий, прозорий, своєчасний доступ до реактивів, допоміжних матеріалів, медикаментів, засобів діагностики і майбутньої вакцини проти COVID-19 для всіх, особливо країн, що розвиваються.
"Глобальна пандемія COVID-19 потребує глобальної відповіді, що базується на єдності, солідарності і багатосторонньому співробітництві", – ідеться в документі.
Associated Press повідомило, що резолюцію підтримали всі 193 держави – члени ООН. Через пандемію, як зазначило агентство, Генеральна Асамблея не проводить засідань. Голосування за резолюції відбувається за такою схемою: проєкт документа роздають державам-членам, якщо хоча б одна держава проти, резолюцію не розглядають. Проти мексиканської резолюції, як повідомив голова Генеральної Асамблеї Тіджані Мухаммад-Банді, заперечень не було.
За даними агентства, 22 квітня Генеральна Асамблея має розглянути ще два проєкти резолюцій щодо COVID-19 – подані Росією та Саудівською Аравією. 2 квітня в ООН уже відхилили один російські проєкт резолюції, він містив заклик відмовитися від торгових воєн, а також переглянути санкційний механізм. Дипломати заявили агентству, що ЄС, Великобританія, США та Україна виступили проти документа.
Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця сказав "Укрінформу", що Мексика продемонструвала приклад конструктивного і неполітизованого підходу в питанні посилення взаємодії міжнародної спільноти на тлі пандемії коронавірусу. Кислиця нагадав, що деякі країни, зокрема РФ, пропонували власні проєкти резолюцій, які під приводом спільної боротьби з коронавірусом містили заклики скасувати санкції.
"Наша позиція чітка: на послідовну підтримку ООН можуть заслуговувати лише ті документи, які матимуть практичне значення у війні проти пандемії", – підкреслив дипломат.
Це вже друга резолюція щодо COVID-19, ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН. Першу підтримали 3 квітня.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник у грудні 2019 року в китайському Ухані. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними американського Університету Джонса Гопкінса станом на 21 квітня, загальна кількість інфікованих у світі перевищила 2,54 млн, із них 175,4 тис. померли, понад 669,2 тис. одужало.
Спеціальних ліків від коронавірусної інфекції COVID-19 поки не існує, наразі під час цього захворювання проводять лише симптоматичне лікування. За даними ВООЗ, у світі розробляють не менше ніж 70 вакцин проти коронавірусу.