Плавучий космодром "Морський старт" планують транспортувати зі США до Росії – ЗМІ
Пускова платформа проєкту "Морський старт" готова до перебазування в Росію, однак на це потрібний дозвіл Державного департаменту США, пише "РИА Новости".
Плавучий космодром проєкту "Морський старт" планують транспортувати на російський Далекий Схід, пише "РИА Новости", посилаючись на джерела в галузі та російському уряді.
Із плавучої платформи, що належить приватній російській компанії S7 Space, демонтували американську й українську техніку: інформаційно-зв'язкове устаткування американської компанії Boeing і пускове обладнання для ракети "Зеніт" українського підприємства "Південмаш". Її складали в порту Лонг-Біч, де приписаний "Морський старт".
Агентство зазначає, що наразі власник проводить перемовини з Державним департаментом США, щоб йому надали дозвіл на перебазування.
Російська державна корпорація "Роскосмос" і компанія S7 Space відмовилися від коментарів.
"Морський старт" можуть перебазувати в порт у Великому Камені поблизу Владивостока.
Проєкт розробили в 1990-х для запуску супутників на геостаціонарну орбіту з екватора з акваторії Тихого океану, який є найоптимальнішою точкою. У його створенні взяли участь американський Boeing, російська РКК "Енергія", норвезьке суднобудівне підприємство Kvaerner (нині – Aker Solutions), українські КБ "Південне" і ВО "Південмаш".
Останній пуск із платформи здійснили у 2014 році, після чого її законсервували через погіршення відносин Росії та України у зв'язку з анексією Криму і початком війни на Донбасі.
У 2016 році "Морський старт" придбала група компаній S7. Вона замовила в Україні ракети "Зеніт" і планувала відновити пускову діяльність платформи. За плавучий космодром S7 заплатила приблизно $150 млн.
Перебазування "Морського старту", який розташований на тихоокеанському узбережжі Каліфорнії, обговорювали також у 2013-му і 2015 роках, однак платформу залишили у США.