Полозов: Трибунал не дає "останніх китайських попереджень". 25 липня Росія зобов'язана відповісти
Якщо Росія не виконає рішення трибуналу про негайне звільнення українських військовополонених моряків, на неї чекають жорсткі наслідки, вважає адвокат Микола Полозов.
Якщо Росія не виконає вимог трибуналу в Гамбурзі про звільнення військовополонених українських моряків, її чекають нові санкції. Про це 10 червня сказав адвокат Микола Полозов на брифінгу в Києві, повідомляє кореспондент "ГОРДОН".
"Трибунал не дає жодних "останніх китайських попереджень". Він установив термін 25 липня, це дедлайн. Росія зобов'язана відповісти. Виконали рішення трибуналу – добре. Не виконали – погано. Але тоді вже вступають у дію інші механізми, не пов'язані із цим трибуналом", – пояснив він.
Адвокат зазначив, що санкції відносно Росії, введені після нападу на українські кораблі в Чорному морі, були "не дуже відчутними" і стосувалися персонально військових і прикордонників, які мали стосунок до захоплення українських моряків.
"Невиконання рішення трибуналу спричинить жорсткіші наслідки, ніж початкова реакція Заходу на захоплення українських військових суден", – підкреслив він.
Полозов додав, що, згідно з рішенням трибуналу, Росії достатньо звільнити українських моряків, після чого суди в РФ можуть продовжувати будь-які дії в їхній справі.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви. Трьох поранених українців доправили до лікарні слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших – до СІЗО "Лефортово". Наразі всіх моряків утримують у "Лефортово".
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими й вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки як військовополонені мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права з вимогою як тимчасовий захід зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі.
Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися до України. Рішення було ухвалено 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
У міністерстві закордонних справ Росії вважають, що міжнародний арбітраж не мав юрисдикції для розгляду інциденту.