Помпео: Китай міг знати про коронавірус ще в листопаді
На думку держсекретаря США Майка Помпео, Китай не поспішав інформувати про загрозу коронавірусу світову спільноту і Всесвітню організацію охорони здоров'я. У китайському МЗС твердження американського дипломата назвали нерозсудливими.
Держсекретар США Майк Помпео заявив, що влада Китаю могла бути інформованою про новий коронавірус ще в листопаді 2019 року. Про це він сказав у радіоінтерв'ю журналісту Ларрі О'Коннору 23 квітня.
"Перші випадки [зараження коронавірусом] були відомі китайському уряду, можливо, вже у листопаді", – сказав глава Держдепартаменту, зазначивши, що Пекін безумовно був обізнаним про нову інфекцію до середини грудня минулого року.
Водночас він заявив, що китайська влада "не поспішала нікого про це інформувати, зокрема Всесвітню організацію охорони здоров'я".
24 квітня міністерство закордонних справ Китаю відкинуло звинувачення Помпео.
"Його зауваження не мають під собою жодних підстав чи фактів, вони абсолютно безрозсудні і суперечать консенсусу міжнародної спільноти", – заявив спікер китайського зовнішньополітичного відомства Ген Шуан на брифінгу.
Він запевнив, що Китай негайно поділився з ВООЗ інформацією про новий коронавірус і даними про геном SARS-CoV-2.
Китайський кажан, або Чому вчену Ши Чженлі звинувачують у створенні коронавірусу. Головне
Про те, що перший випадок зараження коронавірусом у китайському Ухані, імовірно, стався в листопаді, а не у грудні 2019 року, в березні писала південнокорейська газета South China Morning Post, посилаючись на результати неопублікованого дослідження про походження інфекції.
Китай повідомив ВООЗ про спалах інфекції 31 грудня. Місяць тому – 20 січня 2020-го – Пекін повідомив, що коронавірус може передаватися від людини до людини (отже, є загроза епідемії). У березні Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що епідемія коронавірусної інфекції набула характеру пандемії.
Водночас 15 квітня агентство Associated Press повідомило, що Пекін щонайменше шість днів замовчував те, що вірус може передаватися від людини до людини. На думку деяких експертів, саме це "підготувало ґрунт для пандемії COVID-19".
16 квітня телеканал Fox News із посиланням на кілька джерел, ознайомлених із рішеннями влади Китаю і які бачили відповідні документи, повідомив, що "нульовим пацієнтом" став співробітник уханської вірусологічної лабораторії.
Документи, з якими ознайомилися співрозмовники Fox News, детально описують, як лікарі в лабораторії намагалися стримати поширення вірусу на ранніх етапах. Водночас джерела телеканала заявляють, що на уханському ринку тварин і морепродуктів "Хуанань", який називали ймовірним джерелом вірусу, ніколи не продавали кажанів, і припускають, що китайська влада спеціально вигадала цю версію, щоб відвести підозру від лабораторії.
Президент США Дональд Трамп говорив, що Штати "вивчать цю жахливу ситуацію", і пригрозив Пекіну "серйозними наслідками".
У МЗС Китаю заявляли, що версія про витік коронавірусу з лабораторії Уханя не має жодних доказів.