Пономарьов: Чим Москва відповість Канаді на "закон Магнітського"? Може вирубати всі клени на території РФ або перестати грати з ними в хокей
Російській владі нічим відповісти Канаді на ухвалення Нижньою палатою її парламенту "закону Магнітського", заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.
Ухвалений у третьому читанні Нижньою палатою парламенту Канади (Палатою громад) законопроект S-226 "Про справедливість для жертв корумпованої іноземної влади", відомий як "закон Магнітського", не можна порівнювати з антиросійськими санкціями, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов.
"Мова про ухвалення в Канаді аналога "закону Магнітського" йшла вже давно. І вони великі молодці, що його ухвалили. Потрібно розуміти, що це не санкції, а навпаки, допомога росіянам для відновлення правосуддя. Російське правосуддя покриває президент. І, грубо кажучи, інші країни приходять на допомогу російським законам. Тому ухвалення цього закону не можна ставити на один рівень із санкціями. Якщо говорити конкретно про Канаду, то у РФ немає серйозних відносин із цією країною. У товаришів, проти яких спрямовано цю ініціативу, немає в Канаді активів. Росіяни туди їздять рідко. Тобто цей закон має символічне значення", – зазначив Пономарьов.
За його словами, значно відчутнішим для Росії було б ухвалення "закону Магнітського" в Європі.
"Набагато серйозніше було б, якби аналог "закону Магнітського" ухвалили в Європі. Тут уже мова йде про значні фінансові кошти, тому зробити цього поки що не вдається. Є якісь рішення британського парламенту і Європарламенту, але виконавча влада їх де-факто саботує. Чим Москва відповість Канаді на "закон Магнітського"? Може вирубати всі клени на території РФ або перестати грати з ними в хокей. Рівень торгово-економічних відносин із Канадою дуже низький. Можливо, уведуть посилення заходів у плані усиновлення канадцями російських дітей", – підкреслив Пономарьов.
"Якщо Сенат ухвалить законопроект S-226 і дістане королівську санкцію, Канада зможе вводити санкції, накладати заборони на поїздки і притягувати до відповідальності осіб, відповідальних за грубі порушення прав людини та значну корупцію", – заявила після голосування міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд, повідомляють на сайті уряду країни.
Щоб закон набув чинності, його має схвалити Сенат і затвердити генерал-губернатор. Очікують, що закон набуде чинності до кінця року.
У травні, коли стало відомо, що уряд Канади підтримує законопроект про санкції, у МЗС РФ попередили, що він може завдати шкоди відносинам між країнами.
Представник посольства Росії в Оттаві Кирило Калінін заявив 3 жовтня, що у разі остаточного ухвалення в Канаді "закону Магнітського" РФ має намір відповісти "контрзаходами". За його словами, цей законопроект у РФ розглядають як "конфронтаційний акт" і втручання у внутрішні справи. Також, на думку Калініна, це рішення "ізолює Канаду від однієї з основних світових держав" і суперечить її інтересам.
Канадське видання National Post нагадує, що це не перша спроба ухвалити такий законопроект. У 2011 році для затвердження документа не вистачило голосів.
Юриста консалтингової компанії Firestone Duncan і аудитора фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського, який розкрив схеми великомасштабного розкрадання коштів із російського бюджету, було заарештовано у 2008 році, а у 2009-му він помер у слідчому ізоляторі в Москві у віці 37 років нібито від проблем із серцем. Російські правозахисники стверджують, що представники влади свідомо ігнорували поганий стан здоров'я Магнітського, щоб змусити його замовкнути.
У грудні 2012 року у США ухвалили "закон Магнітського", що вводить персональні санкції щодо осіб, відповідальних за порушення прав людини та принципи верховенства права у РФ. Спочатку до списку потрапило 18 осіб. "Список Магнітського" кілька разів розширювали, востаннє – у січні 2017 року, коли США додали до нього голову Слідчого комітету РФ Олександра Бастрикіна і депутата Держдуми Андрія Лугового.
У грудні 2016 року Конгрес США ухвалив "Глобальний закон Магнітського", того ж місяця його підписав президент США Барак Обама. Згідно із законом, президент США може запровадити санкції проти громадян будь-якої іноземної держави, якщо доведено, що вони мають стосунок до грубих порушень прав людини і корупції. Санкції можуть передбачати заборону на в'їзд у США і заморожування активів.