Портников: Трамп не може капітулювати перед Путіним – навіть якщо захоче, а він не захоче
Немає особливої необхідності стежити за зустрічами президента США Дональда Трампа та президента Росії Володимира Путіна, оскільки вони не мають платформи для домовленостей, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
Інтереси Росії і США дуже відрізняються, щоб зустріч президентів Володимира Путіна та Дональда Трампа призвела до глобальних домовленостей, а єдиною можливістю домовитися могла б стати хіба що капітуляція однієї зі сторін, уважає політичний коментатор Віталій Портников.
Про це він написав у колонці для видання LB.ua.
"Особливої необхідності стежити за зустрічами Трампа й Путіна немає. Немає з однієї простої причини – обидва лідери просто не мають платформи для домовленостей... Трамп не може капітулювати перед Володимиром Путіним – навіть якщо захоче, а він не захоче", – пояснив журналіст.
Портников зазначив, що потенціали США й Росії не можна порівнювати, хоча Москва й використовує новітні технології для дестабілізації противника. Крім того, перешкодою до будь-якої капітуляції перед ворогом є сама держава.
"Сам Трамп і його найближчі соратники виявилися фігурантами розслідування про можливі контакти з росіянами під час передвиборчої кампанії. І президенту треба доводити, що він до цих контактів жодного стосунку не має, а не підтверджувати підозри своїх ворогів, які будь-якої миті можуть стати висновками його друзів", – продовжив він.
Портников наголосив, що Путін теж не може капітулювати перед Трампом.
"Російський президент із реальності давно вже перемістився до емпірій своєї історичної значущості – і продовжує щасливо жити у світі своїх фантазій, підтриманий послужливими холуями й ентузіазмом здичавілого населення власної країни", – написав він.
Портников додав, що капітуляція означатиме крах авторитету Путіна в очах "совкового" чекістського оточення. Крім того, Трампу нічого запропонувати Путіну, оскільки політичні та економічні системи країн дуже відрізняються.
"Вони можуть розмовляти годину, дві й навіть три, а віз буде й нині там. Спостерігачі намагаються з уривчастих коментарів глав зовнішньополітичних відомств зрозуміти, про що ж вони домовилися – проте це теж абсолютно не важливо. Перемир'я в Сирії? Але ця домовленість готувалася ще до зустрічі в Гамбурзі... Зрозуміло, що цю новину берегли для того, щоб показати: Трамп і Путін хочуть і можуть домовлятися, насамперед на такому важливому для Трампа треку спільної боротьби з терором", – підкреслив публіцист.
Він нагадав, що це буде не перше сирійське перемир'я і немає жодних підстав уважати, що ця домовленість буде довготривалою.
"Контакти щодо України? Проте саме на президентській зустрічі з'ясувалося, що жодного нового формату в американської адміністрації не існує, що вся модель зводиться до вимог виконувати Мінські угоди й до окремого каналу спілкування між Білим домом і Кремлем – тобто до того, що вже було за Барака Обами, коли Вікторія Нуланд регулярно й безуспішно зустрічалася із Владиславом Сурковим", – продовжив журналіст.
На думку Портникова, призначення спеціальним представником в Україні Курта Волкера, якого називають "яструбом", є важливим сигналом Москві.
"У Білому домі готові чекати, поки Росія ослабне й капітулює – і добре, щоб цю капітуляцію прийняв Волкер, а не європейці. Те, що Путін не капітулюватиме, здається, просто не спадає Трампу на думку", – розповів він.
Журналіст зазначив, що частину розмови Путіна із Трампом щодо кібербезпеки й утручання Росії у вибори можна вважати несуттєвою.
"Путін каже Трампу, що "нас там немає" – хоча Трамп прекрасно знає, що Путін там є, але не дуже хоче в це вірити, тому що це не в його власних інтересах", – пояснив він.
Портников додав, що питання не в тому, чи можуть президенти досягнути результату під час знайомства, а в тому, що вони не у змозі досягти взагалі жодного результату.
"Це можна констатувати з повною упевненістю. Як і те, що цим двом цікаво і приємно спілкуватися один з одним. Це саме те, що Рекс Тіллерсон називає "хімією". Утім, і "хімія" ця жодного значення не має. Тому що це – "хімія" без "фізики", "хімія", що не спирається на реальні закони світобудови", – підсумував він.
7 липня Трамп і Путін зустрілися вперше, це сталося на полях саміту G20 у Гамбурзі. Переговори тривали 2 години 20 хвилин замість запланованих 35 хвилин.
Держсекретар США Рекс Тіллерсон сказав, що між президентами була "позитивна хімія".
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров розповів, що на зустрічі з Путіним Трамп визнав недоведеність упливу Москви на перебіг президентської кампанії у США 2016 року.
Результатами переговорів стало узгодження режиму припинення вогню на південному заході Сирії та домовленість про створення постійного каналу спілкування щодо питань з урегулювання конфлікту в Україні.