Посол України в Італії про вирок Марківу: Рішення суду зруйнувало моє уявлення про європейське правосуддя
Посол України в Італії Євген Перелигін зазначив, що апеляцію на вирок українцю Віталію Марківу за смерть на Донбасі італійського фотографа Андреа Роккеллі розглядатимуть професійніші судді, ніж ті, які ухвалювали вирок.
Посол України в Італії Євген Перелигін назвав абсурдним рішення суду в італійській Павії, який засудив українського нацгвардійця Віталія Марківа до 24 років в'язниці за смерть на Донбасі у 2014 році італійського фотографа Андреа Роккеллі. Про це він заявив 12 липня у Facebook.
"Минає перший шок після абсурдного судового рішення у справі Віталія Марківа... Рішення, яке оголосила голова павійского суду присяжних, у мене особисто зруйнувало всю ту уяву, яку я мав про європейське правосуддя, особливо після семи років роботи в європейській столиці верховенства права та прав людини – Страсбурзі", – написав дипломат.
Він звернув увагу на те, що італійські прокурори, які брали участь у справі Марківа, "відмовилися виїхати на місце так званого злочину, хоча сьогодні це цілком мирна територія біля гори Карачун, і використовували малюнки та фотографії для того, щоб сформулювати обвинувачення та відродити картину так званого злочину".
"На відміну від непрофесійних суддів-присяжних у павійському суді під час майбутньої апеляції в Мілані справу розглядатимуть фахові судді, і це дає мені надію на неупереджене юридичне рішення", – зазначив Перелигін.
Посол також звернув увагу на те, що суд пообіцяв оприлюднити мотивувальну частину вироку протягом не 30 чи 60, а 90 днів, що, на його думку, свідчить, "що на сьогоднішній день суд не має взагалі ніяких мотиваційних пояснень і саме тому взяв максимальний термін для підготовки".
Марківа затримали в Болоньї 30 червня 2017 року за підозрою у причетності до вбивства Роккеллі та його російського перекладача 24 травня 2014 року в районі Слов'янська Донецької області. За версією прокурорів, Марків із гори Карачун передав командуванню дані про місцеперебування журналістів, після чого стався обстріл, під час якого Роккеллі загинув.
У Міністерстві внутрішніх справ України розповідали, що кримінальне провадження проти Марківа італійські правоохоронці відкрили за свідченнями французького журналіста, який надав відеоряд, що нібито підтверджує причетність Марківа до вбивства Роккеллі.
Українські правоохоронці вважають, що італієць та росіянин загинули внаслідок артобстрілу з боку російсько-терористичних військ. У підрозділі Марківа не було мінометів, які вели вогонь по ймовірному місцеперебуванню журналіста, пояснювали у МВС.
Італійська прокуратура просила для Марківа 17 років в'язниці.
На суді 12 липня Марків сказав, що є українським військовим, простим солдатом, патріотом, і додав, що завжди захищатиме Україну. Судове засідання тривало кілька хвилин, потім суд пішов у нарадчу кімнату.
Марківа засудили до 24 років позбавлення волі.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що вирок буде оскаржено.
Президент України Володимир Зеленський доручив МЗС і Генпрокуратурі терміново зайнятися питанням повернення Марківа на батьківщину.