Прийняти пропозицію миру в обмін на гроші за "угодою Трампа" можуть палестинські еліти, але не народ – сходознавець Мішин
Якщо палестинцям запропонують більшою мірою відчути власну державність, ніж зараз, їх може зацікавити "угода століття" президента США Дональда Трампа, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог-міжнародник, сходознавець Олександр Мішин.
Прийняти пропозицію миру в обмін на гроші за "угодою століття" президента США Дональда Трампа можуть палестинські еліти, але не народ. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив політолог-міжнародник, сходознавець Олександр Мішин.
"У нинішньому вигляді план адміністрації Трампа є асиметричним. Він закріплює статус-кво, який наразі є на території Палестини. Відповідно, цей план вигідніший для Ізраїлю. Палестинці – прихильники так званої арабської ініціативи щодо врегулювання конфлікту. Вона передбачає створення Палестинської держави з кордонами 1967 року, які були до третьої арабо-ізраїльської війни. Але цей план, звісно ж, є нереалістичним. А в "угоді Трампа" їм пропонують варіант неповної державності. Якщо кордони, запропоновані в "угоді", для Ізраїлю прийнятні, то для палестинців – ні. Ще один момент – обидві сторони матимуть столиці в різних частинах Єрусалиму. Тут теж більше дають Ізраїлю. Щодо пропозиції побудувати тунелі для об'єднання палестинських територій, то це дуже цікава ідея. Але яким буде міжнародно-правовий статус цих тунелів, якщо вони пролягатимуть на ізраїльській території? Хто їх контролюватиме? За логікою вони мають бути власністю Ізраїлю. Але чи погодяться на це палестинці?" – зазначив Мішин.
За його словами, Палестинська держава не є цілком життєздатною.
"Ініціатива Трампа також пропонує включення Йорданської долини – частини Західного берега річки Йордан, яка є палестинською територією, – до складу Ізраїлю. Палестина на це не погодиться, так само, як і Йорданія. Тому ймовірність того, що всі сторони офіційно погодяться на "операцію Трампа", – дуже низька. Хоча офіційні заяви та реальні дії – це різні речі. Проблема ще й у тому, що палестинський рух дуже розколотий. Той самий ХАМАС не сприймає пропозиції Трампа, вважаючи, що торгувати палестинською землею не можна. Інша річ, що фрагменти Палестинської держави вже зараз не є повністю життєздатними. Сектор Гази у цілковитій блокаді і, по суті, відрізаний від світу. Тому якщо палестинцям запропонують більше відчути державність, ніж зараз, їх може зацікавити "угода Трампа", – сказав співрозмовник.
Він вважає, що зараз неможливо створити палестинську та ізраїльську держави на території Палестини, які жили б у мирі.
"Потрібно розуміти, що ця ініціатива Трампа – частина його зовнішньополітичної передвиборчої програми. Раніше вже неодноразово пропонували різні шляхи вирішення конфлікту між Ізраїлем і Палестиною, але їх усі було реалізовано лише частково. Створити палестинську та ізраїльську держави на території Палестини, які жили б у мирі, наразі нереально. Також палестинцям запропонували $50 млрд. Гроші в обмін на мир – це нова стратегія. Раніше було інакше: мир в обмін на території. Але земля для них цінніша. Гроші ще незрозуміло, як використають. Не виключено, що еліти візьмуть ці кошти і потім вони просто кудись зникнуть. Незрозуміло ще, що буде зі структурами на зразок ХАМАС. Тому прийняти пропозицію миру в обмін на гроші можуть палестинські еліти, але не народ. І якщо раптом вони візьмуть гроші – це буде прецедент. Але це не означає, що таке вирішення питання, наприклад, можна використовувати й у випадку з окупацією Криму. Мовляв, Росія заплатить за нього Україні. Ні, кожен конфлікт унікальний і потребує індивідуального підходу", – резюмував Мішин.
Презентований 28 січня під час брифінгу у Вашингтоні план Трампа, окрім іншого, передбачає створення Палестинської держави й інвестиції на суму понад $50 млрд. Єрусалим залишиться "неподільною столицею" Ізраїлю, тоді як столицею держави Палестина буде Аль-Кудс, до складу якого увійдуть східні райони Єрусалиму, ідеться в документі. Трамп опублікував карту ймовірного розташування двох держав.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підтримав план Трампа. Президент Палестини Махмуд Аббас заявив, що говорить тисячі "ні" цій ініціативі. Він назвав угоду "змовою" і "ляпасом століття". За його словами, Єрусалим не продається, а Палестина "не схилить колін".
Ізраїль зайняв східну частину Єрусалима після війни 1967 року і вважає все місто своєю неподільною столицею. Міжнародна спільнота цього не визнає і наполягає на тому, що статус міста мають визначити під час палестино-ізраїльських мирних перемовин. Палестинці, зі свого боку, хочуть оголосити Східний Єрусалим столицею своєї держави.
Адміністративна столиця Ізраїлю зараз розташована в Тель-Авіві, а Палестинська національна адміністрація базується в місті Рамалла.
Аббас у 2014 році пропонував зробити Єрусалим спільною столицею двох держав. 6 грудня 2017 року Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю і оголосив про перенесення посольства США в це місто, після чого відносини між США і Палестинською адміністрацією було практично розірвано.