Путін запропонував Білорусі компенсацію в розмірі $300 млн за придбання російської нафти – Лукашенко
Компенсувати Білорусі різницю мит на придбання російської нафти президент РФ Володимир Путін запропонував, зокрема, коштом премій компаніям. Про це повідомив президент Білорусі Олександр Лукашенко.
Президент Росії Володимир Путін запропонував виплатити Білорусі за придбання російської нафти $300 млн компенсації.
Про це після розмови із главою Кремля повідомив на зустрічі з губернатором Архангельської області РФ Ігорем Орловим президент Білорусі Олександр Лукашенко, інформує БЕЛТА.
"Путін запропонував формулу порахувати, скільки ми від зменшення мита у 2020 році втратимо до рівня минулого року... Якщо ми отримували минулого року від мита $1 млрд, припустімо, а цього року завдяки зниженню цього самого мита (воно ж увесь час знижується) отримаємо $700 млн. Він сказав: ми $300 млн компенсуємо. Зокрема коштом премій компаніям", – сказав президент Білорусі.
За словами Лукашенка, "це хоч якийсь шлях до розв'язання спорів".
Білорусь і Росія не можуть домовитися щодо вартості нафти, тарифу на транзит через Білорусь і компенсації "за погіршення економіки білоруських НПЗ" після так званого податкового маневру у РФ.
У вересні 2019 року Лукашенко заявив, що в разі, якщо Москва "нахилятиме" Мінськ, щоб запровадити ринкову ціну на свою нафту, Білорусь візьме сировину з Європи, перекривши транзит російської нафти. Після переговорів із Путіним 30–31 грудня Лукашенко дав доручення знайти альтернативні джерела постачань.
3 січня 2020 року стало відомо, що Білорусь 1 січня зупинила відвантаження нафтопродуктів на експорт. Агентству "Интерфакс-Запад" у пресслужбі "Белнефтехима" підтвердили цю інформацію, але підкреслили, що зупинення має тимчасовий характер.
4 січня Росія та Білорусь домовилися про постачання першої партії російської нафти за ціною, у яку не входить премія для постачальника. За даними ЗМІ, постачати нафту з Росії в Білорусь у січні збиралися компанії "Роснефть" і "Нефтиса". Увечері того самого дня відновили постачання сировини із РФ на білоруські нафтопереробні заводи.
Білорусь почала пошуки альтернативних постачань нафти замість російської. Відповідні пропозиції надіслано в Україну, Польщу, Казахстан, Азербайджан та інші країни. 21 січня Лукашенко заявив, що Білорусь прагнутиме постачати з російського ринку 30–40% від необхідних обсягів нафти.
26 січня перша партія норвезької нафти надійшла для перероблення на нафтопереробний завод "Нафтан" у Новополоцьку. Загалом у Білорусь мають доправити 86 тис. тонн нафти з родовища Johan Sverdrup.
Російська нафта йде в Білорусь та в інші країни нафтопроводом "Дружба" – найбільшою у світі системою магістральних нафтопроводів. Російську нафту постачають до білоруського Мозиря, де нафтопровід розгалужується на дві гілки: північну (територією Польщі, Німеччини, Латвії та Литви) і південну (територією України, Чехії, Словаччини, Угорщини та Хорватії).