Рада ЄС продовжила економічні санкції проти Росії на півроку
Термін дії економічних санкцій проти Росії продовжено до 31 липня 2019 року.
Рада ЄС 21 грудня продовжила економічні санкції стосовно окремих секторів російської економіки до 31 липня 2019 року, повідомляють у прес-релізі на її сайті.
"Це рішення ухвалено після того, як на засіданні Європейської ради 13–14 грудня 2018 року президент Франції [Еммануель] Макрон і канцлер Німеччини [Ангела] Меркель поінформували про ситуацію з виконанням Мінських угод, із чим пов'язаний термін дії санкцій. Через відсутність прогресу Європейська рада ухвалила політичне рішення про продовження економічних санкцій щодо Росії. Сьогодні Рада затвердила це рішення через письмову процедуру одностайно, як це передбачено правилами для всіх таких рішень", – повідомили в Раді ЄС.
Санкції стосуються фінансового, енергетичного та оборонного секторів, а також товарів подвійного призначення. Їх запровадили 31 липня 2014 року на один рік у відповідь на дії Росії щодо дестабілізації ситуації в Україні, а потім посилили у вересні 2014 року.
Санкції, які продовжила Рада ЄС, передбачають:
- обмеження доступу на первинні і вторинні ринки капіталу ЄС для п'яти російських фінансових установ із мажоритарною часткою держави у статутному капіталі та їхніх дочірніх підрозділів, у яких ці організації мають мажоритарну частку і які засновано за межами ЄС, а також для трьох великих російських енергетичних компаній і трьох оборонних фірм;
- накладення експортної та імпортної заборони на торгівлю зброєю;
- введення заборони на експорт у Росію товарів подвійного призначення для військових потреб або для російської армії;
- обмеження доступу Росії до окремих стратегічних технологій і послуг, які можуть використовувати для розроблення і видобування нафти.
Лідери країн Євросоюзу домовилися продовжити санкції на саміті ЄС 13 грудня. До цього їх продовжували 5 липня 2018 року на півроку.
Крім того, проти Росії введено обмежувальні заходи через дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету чи незалежності України (термін їх дії закінчується 15 березня 2019 року), а також через анексію Криму (діють до 23 червня 2019 року).
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод і Комплекс заходів із виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів у місцеві органи влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.