Республіканці Палати представників хочуть викликати для свідчень Гантера Байдена
Республіканська меншість у Палаті представників Конгресу США запропонувала свій список свідків, яких вони хочуть заслухати у межах розслідування справи про імпічмент президента Дональда Трампа. У списку є син імовірного суперника Трампа на майбутніх виборах Джо Байдена Гантер.
Республіканці з Палати представників Конгресу США хочуть викликати для свідчень сина ймовірного суперника президента Дональда Трампа на виборах президента у 2020 році Джо Байдена Гантера, а також інформатора, який написав скаргу після розмови Трампа із президентом України Володимиром Зеленським. Про це повідомляє Fох News із посиланням на документ, наявний у їхньому розпорядженні.
Республіканці також хочуть викликати на допит колишнього компаньйона Гантера Байдена Девона Арчера, який входив до ради директорів української компанії Burisma. На думку конгресменів, свідчення Арчера можуть допомогти громадськості зрозуміти "характер і масштаби поширеної в Україні корупції, яка безпосередньо пов'язана з давнім і глибоким скептицизмом президента Трампа до цієї країни".
Крім того, республіканці хочуть заслухати свідчення Олександри Чалупи, яка у 2016 році працювала на Національний комітет демократів і нібито зустрічалася з офіційними особами в українському посольстві у Вашингтоні, щоб обговорити компромат на посадових осіб штабу Трампа під час президентських виборів 2016 року.
У списку республіканців також фігурує ім'я дослідниці фірми Fusion GPS Неллі Ор – авторки досьє на Трампа, яке нібито замовили демократи під час передвиборчої кампанії у 2016 році.
Голова комітету з розвідки Палати представників Адам Шифф заявив, що комітет врахує запит Республіканської партії, однак скільки із запропонованих республіканцями свідків буде затверджено, поки невідомо.
Байден-молодший працював у раді директорів Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після зміни влади в Україні у 2014 році ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.
У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.
Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в Конгресі.
Як випливає зі стенограми телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.
На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито "вкрав мільйони в Китаї". Байден заявив, що його син не зробив нічого поганого, працюючи в Україні.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.