Військову допомогу для України розблокував не Трамп, а Держдеп – ЗМІ
У президента США Дональда Трампа не було повноважень блокувати військову допомогу для України, це з'ясували юристи Державного департаменту, пише агентство Bloomberg.
Президент США Дональд Трамп заявив, що це він 11 вересня зняв мораторій на надання військової допомоги Україні, однак насправді рішення передати $141 млн українській стороні ухвалив Державний департамент кількома днями раніше. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела.
Рішення було ухвалено після того, як юристи Держдепу виявили: управління із бюджету Білого дому і, відповідно, президент не мають юридичного права блокувати допомогу.
За даними співрозмовників агентства, чиновники все ж побоювалися конфлікту із главою апарату Білого дому Міком Малвейні, який очолює бюджетне управління і чия команда стверджувала, що вони можуть заблокувати гроші.
Однак невдовзі радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон передав у Держдепартамент повідомлення про те, що фінансування може бути продовжено. За даними джерел, невідомо, чи Болтон зробив це зі схвалення Трампа, але за тиждень він пішов у відставку.
Bloomberg пише, що цим можна пояснити лист адвоката Болтона Конгресу, в якому йшлося, що у колишнього радника з національної безпеки є "нові подробиці" щодо українських питань. Водночас Болтон відмовився давати свідчення в Палаті представників, де триває розслідування у справі про імпічмент Трампа. Однак адвокат Болтона зазначив, що якщо суд зобов'яже його свідчити, він зробить це.
Наприкінці серпня видання Politico повідомило, що президент Трамп вирішив переглянути програму надання допомоги Україні для зміцнення національної безпеки і оборони, щоб переконатися, що гроші Сполучених Штатів в Україні використовують в інтересах Вашингтона. Трамп не підтверджував цієї інформації. Віцепрезидент Майк Пенс заявляв, що надання Україні військової допомоги залежить від її успіхів у боротьбі з корупцією.
12 вересня адміністрація президента розблокувала програму військової допомоги. 19 вересня Палата представників Конгресу США після затримання схвалила виділення Україні коштів для зміцнення безпеки.
22 вересня Трамп заявив, що підтримував Україну із самого початку, але дуже розчарований тим, що інші країни не допомагають цій країні так само. 24 вересня він визнав, що зупиняв програму допомоги Україні, домагаючись, щоб Євросоюз також виділяв кошти Києву.
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування у межах процедури імпічменту президента Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про можливий тиск Трампа на президента України Володимира Зеленського під час липневої телефонної розмови.
Трамп просив Зеленського відновити розслідування діяльності в Україні сина свого ймовірного суперника на виборах президента США у 2020 році Джо Байдена Гантера, який входив до ради директорів української компанії Burisma.