"Росія веде гібридну війну проти ЄС". Ініціатор демонтажу пам'ятника Конєву у Празі поскаржився Єврокомісії на РФ
Голова адміністрації району столиці Чехії Прага-6 Ондржей Коларж, який ініціював демонтаж пам'ятника радянському маршалу Іванові Конєву у Празі, у відкритому листі президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн закликав Європу дати оцінку діям Росії, яка залякує чеських політиків. Наприкінці березня чеське видання Respekt повідомило, що до Праги прибув співробітник однієї з російських спецслужб із дипломатичним паспортом, у якого із собою могла бути отрута рицин для отруєння групи чеських чиновників, зокрема Коларжа.
Голова адміністрації району столиці Чехії Прага-6 Ондржей Коларж, який ініціював демонтаж пам'ятника радянському маршалу Іванові Конєву у Празі, написав відкритого листа президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, у якому закликав Європу засудити дії Росії.
Лист 4 травня було опубліковано на сайті чеської партії TOP 09, членом якої є Коларж.
Політик зазначив, що "Росія веде гібридну війну проти ЄС, полем битви якої наразі є Прага".
У листі Коларж зазначив, що статую Конєва демонтували на законних підставах, оскільки це власність міського округу. Але це, підкреслив глава району, "викликало абсолютно недоречну реакцію з боку РФ", яка відреагувала погрозами і втручанням у внутрішні справи Чехії.
Коларж повідомив, що росіяни вже рік називають чехів нацистами, його особисто – рауляйтером, а російське посольство у Празі та російські офіційні особи закликають ліквідувати тих, хто причетний до демонтажу пам'ятника.
"Поведінка, яку ми знаємо з радянських часів, є неприйнятною для нашої цивілізації, її не можна допускати. Якщо як Європа ми поступимося цьому псевдозверхдержавному тиску східного гіганта на глиняних ногах, це означатиме не що інше, як повільний, але незаперечний крах ліберальної демократії. Пані президент, я прошу і закликаю вас докласти серйозних зусиль, щоб дати зрозуміти Росії, що така поведінка є неприпустимою", – указано в листі Коларжа.
Він вважає, що Європа має показати, що будь-який напад на державу – члена ЄС і його громадян, є "нападом на її сутність", і має однозначно засудити його.
Напруга у відносинах Чехії та Росії виникла після того, як у Празі 3 квітня демонтували пам'ятник Конєву. Коларж пожартував, що зробили це через недотримання карантину, оскільки Конєв був без маски. Чеська влада заявляла, що планує помістити пам'ятник, який раніше часто обливали фарбою, у Музей пам'яті XX століття.
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу написав лист чеській владі, вимагаючи передання пам'ятника Росії. Слідчий комітет РФ порушив за фактом знесення пам'ятника кримінальну справу за ч. 3 ст. 354.1 Кримінального кодексу РФ (осквернення символів військової слави Росії, вчинене публічно). У МЗС Чехії назвали дії Слідкому втручанням у внутрішні справи.
26 квітня видання Respekt опублікувало розслідування, у якому стверджували, що три тижні тому до Праги прибув співробітник однієї з російських спецслужб із дипломатичним паспортом, у якого із собою могла бути отрута рицин для отруєння групи чеських політиків, зокрема Коларжа і мера чеської столиці Зденека Гржиба. Після цього їх узяли під охорону. Російське посольство у Празі назвало публікацію домислами і закликало дати їй "відповідну оцінку".
Коларж написав 1 травня у Facebook, що раніше празька влада не раз пропонувала статую росіянам, але вони не виявляли до неї інтересу. Він опублікував лист російському послу за 2017 рік, у якому закликав забрати пам'ятник і встановити його на території російського посольства. Тоді росіяни відхилили пропозицію та заявили про фальсифікацію історії. Коларж підкреслив, що пам'ятник Конєву створив чеський скульптор Зденек Крібус за тоді чехословацькі гроші, тому "не може бути й мови про його повернення".
У Чехії до Конєва ставляться неоднозначно через його причетність до придушення Празької весни в серпні 1968 року. У 2018 році Чехія визнала ці події вторгненням і окупацією.