Швейцарія не повертає коштів Іванющенку й може їх конфіскувати
За підозрою у відмиванні коштів колишнім нардепом від Партії регіонів Юрієм Іванющенком у Швейцарії заблоковано 72 млн франків на рахунках його дружини Ірини.
У Швейцарії залишається заблокованими понад 90 млн франків (приблизно $90 млн), які контролювала сім'я українського бізнесмена, колишнього депутата Верховної Ради від Партії регіонів Юрія Іванющенка, повідомила "Німецька хвиля".
Видання 4 липня опублікувало детальний матеріал про швейцарську справу ексдепутата.
Журналісти нагадали, що Іванющенка підозрюють у розкраданні у 2013 році десятків мільйонів доларів, які отримала Україна від продажу квот за Кіотським протоколом. Правоохоронці підозрюють, що підконтрольні дружині Іванющенка Ірині фірми дістали від держави без тендера замовлення на утеплення шкіл та інших об'єктів соціальної інфраструктури, вивели гроші у Швейцарію, а більшої частини робіт так і не провели.
За підозрою у відмиванні цих грошей у Швейцарії на рахунках дружини Іванющенка заблоковано 72 млн франків ($72,6 млн), також заморожено активи бізнес-центру вартістю приблизно 20 млн франків ($20,2 млн), який наполовину належить Іванющенкові. Дружина екснардепа стверджує, що гроші не пов'язані з нардепом і "кіотською справою".
У квітні 2019 року Київський апеляційний суд зобов'язав прокуратуру закрити кримінальне провадження щодо "кіотських грошей" через затягування розслідування. До цього адвокати Іванющенка вже домагалися закриття справи у 2017 році, проте у 2018 році це рішення скасував Касаційний кримінальний суд. Видання пише, що Іванющенко намагався з рішеннями українських судів розморозити гроші, однак його позов відхилив Федеральний кримінальний суд, а згодом і Федеральний суд Швейцарії.
Швейцарська влада може розморозити рахунки екснардепа, якщо Генеральна прокуратура України повідомить про неможливість доведення справи до вироку, йдеться в публікації.
Окрім того, прізвище Іванющенка занесено до швейцарського санкційного списку. У такому випадку швейцарське законодавство дозволяє не розморожувати активів іноземців, навіть якщо на батьківщині не можуть довести справу до вироку. Тому гроші Іванющенка можуть конфіскувати на користь швейцарського бюджету за рішенням Федеральної ради. Українець від грудня 2017-го домагається видалення його прізвища із санкційного списку Швейцарії, оскільки це вже зробили Європейський союз і Канада, але поки що безуспішно.
Наприкінці 2017-го Швейцарія передала Україні банківські документи, які можуть довести незаконне походження грошей на рахунках Іванющенка і його сім'ї. Федеральний адміністративний суд вважає, що українська сторона має достатньо доказів, щоб вимагати у Швейцарії конфіскації коштів екснардепа, зазначає видання.
Іванющенко, відомий також як Юра Єнакіївський, був депутатом від Партії регіонів у Верховній Раді VII скликання. Його вважали наближеним до експрезидента України – утікача Віктора Януковича.
В Україні Іванющенка підозрюють у заволодінні коштами держбюджету в особливо великих розмірах (ідеться про "кіотські гроші"), а також в організації вимагання за попередньою змовою групою осіб (справа одеського ринку "7 кілометр").
У квітні 2019 року прокуратура Одеської області ухвалила постанову про закриття двох кримінальних проваджень, у яких фігурував Іванющенко.
2 липня стало відомо, що Іванющенка знято з розшуку в Україні. У поліції пояснили, що це було зроблено на підставі інформації із прокуратури про закриття кримінального провадження проти нього.
5 липня у ГПУ повідомили, що заступник генпрокурора скасував постанову прокуратури Одеської області про закриття кримінальних проваджень проти Іванющенка. Ексдепутата мають знову оголосити в розшук, уточнила спікерка генпрокурора Лариса Сарган. На момент написання новини в базі розшуку Міністерства внутрішніх справ Іванющенко не значився.