США ввели нові санкції проти Ірану
8 травня США ввели нові санкції проти Ірану за відмову від частини зобов'язань щодо ядерної угоди. Санкції торкнулися виробництва заліза, сталі, алюмінію та міді, що є найбільшим джерелом доходів Ірану від експорту.
Президент США Дональд Трамп 8 травня повідомив про введення нових санкцій щодо Ірану. Розпорядження оприлюднено на сайті Білого дому.
Дія документа поширюється на підприємства, пов'язані з виробництвом заліза, сталі, алюмінію та міді, які є найбільшим джерелом доходів Ірану від експорту, не пов'язаних із нафтою.
Дії Вашингтона спрямовані на те, щоб позбавити Тегеран доходів, які можуть піти на фінансування ядерної програми, наголошено в розпорядженні.
Нові санкції було введено після того, як Тегеран оголосив, що п'яти країнам, які брали участь у "ядерній угоді", – Великобританії, Франції, Німеччині, Китаю та Росії – надіслано листи, які сповіщають про зупинення виконання частини зобов'язань щодо ядерної угоди.
В Ірані поклали на США відповідальність за те, що влада країни вирішила зняти із себе частину зобов'язань у межах ядерної угоди, зокрема дотримання лімітів зі зберігання запасів урану і важкої води, яку використовують у ядерних реакторах.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження та умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу з угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану в промислових масштабах.
6 серпня 2018 року Трамп підписав указ, який відновлює санкції проти Ірану, які діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада. Наприкінці серпня в МАГАТЕ зробили висновок, що Іран не порушує умов ядерної угоди.
У листопаді США дозволили восьми країнам – Китаю, Індії, Японії, Південній Кореї, Тайваню, Туреччині, Італії та Греції – і далі купувати іранську нафту. Італія, Греція і Тайвань не відновлювали імпорту, отже, винятки діяли для п'яти країн. 22 квітня 2019 року всі обмеження США було скасовано.
8 квітня Сполучені Штати визнали іранський Корпус вартових ісламської революції міжнародною терористичною організацією. Це рішення і доведення до нуля імпорту нафти з Ірану взаємопов'язані, підкреслили в Білому домі.
У Генштабі збройних сил Ірану заявили, що країни Перської затоки не зможуть транспортувати нафту через Ормузьку протоку, якщо через санкції США буде заблоковано постачання іранської нафти.