Суд у Гаазі відхилив клопотання про відвід судді у справі про скіфське золото
Апеляційний суд Гааги зазначив, що у судді Апеляційного суду Амстердама немає упередженості, а тому для його відводу у справі про права на скіфське золото немає підстав.
Апеляційний суд Гааги України відхилив клопотання про відвід судді Апеляційного суду Амстердама, який розглядає справу про скіфське золото. Про це повідомляють у пресслужбі суду.
"На підставі поданих документів і матеріалів справи на слуханні суд вважає, що не склалося жодних обставин, які б переконливо свідчили про наявність упередженості", – ідеться в рішенні суду.
Як повідомила проєкту "Крим.Реалії" перша заступниця міністра культури України Світлана Фоменко, таке рішення суду ускладнить подальшу процедуру, але Україна і далі братиме участь у розгляді та подаватиме подальші документи. За словами Фоменко, Міністерство юстиції контролює цей процес. Українська сторона планує зв'язатися зі своїми голландськими радниками.
На початку 2014 року в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі проходила виставка "Крим: золото і таємниці Чорного моря". Експонати для неї надали київський і кримські музеї.
Після анексії Криму 2014 року свої права на експонати колекції скіфського золота заявили і Київ, і підконтрольна Москві "влада" Криму.
У вересні 2014 року в Україну повернули 19 експонатів виставки – ту частину колекції, яку до виставки зберігали в Музеї історичних коштовностей у Києві, інші 565 експонатів залишилися в Нідерландах. Їх амстердамський музей вирішив не передавати Україні до рішення суду або угоди між сторонами.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні скіфське золото і зобов'язав українську сторону виплатити Музею Алларда Пірсона за зберігання артефактів €111 тис.
Представники кримських музеїв заявили, що "розчаровані й шоковані" результатом справи та оскаржили це рішення.
У вересні 20119 року Мін'юст України передав клопотання про відвід судді Апеляційного суду Амстердама через його ймовірну упередженість. Стало відомо, що суддя протягом кількох років здійснював представництво інтересів російської компанії "Промнефтьстрой" у справі проти ВАТ "НК "ЮКОС" у тісній співпраці з адвокатами кримських музеїв.