Тегеран не потребує ядерної зброї – постійний представник Ірану при ООН
Ісламська Республіка Іран повернеться до ядерної угоди, якщо Іран матиме вигоду від її реалізації, заявив іранський постійний представник при Організації Об'єднаних Націй Маджид Тахт-Раванчі.
Тегеран не планує створювати і не потребує ядерної зброї, заявив 6 січня постійний представник Ісламської Республіки Іран при Організації Об'єднаних Націй Маджид Тахт-Раванчі в ефірі PBS NewsHour.
Він зазначив, що Тегеран "не зацікавлений в отриманні ядерної зброї", оскільки в Ірані є "дуже чіткий релігійний вердикт верховного керівника, який забороняє ядерну зброю". Постійний представник Ірану при ООН додав, що в іранській оборонній доктрині використання ядерної зброї не передбачено, і тому Тегеран не має наміру це робити.
У відповідь на запитання про відхід Ірану від зобов'язань, передбачених ядерною угодою, Тахт-Раванчі заявив, що Тегеран є членом договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Іран, приєднуючись до Спільного всеосяжного плану дій, підкреслював, що "не буде володіти ядерною зброєю".
Він також заявив, що "СВПД – це угода, яка була компромісом", водночас Тегеран "робив свою частину роботи протягом певного часу, майже нічого не отримуючи натомість".
Постпред наголосив, що якщо Іран матиме вигоду від угоди, то повернеться до її повної реалізації.
Про повний вихід із ядерної угоди Тегеран оголосив 5 січня. Рішення ухвалили після того, як у ніч на 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку, унаслідок якого загинув командир іранського елітного підрозділу "Аль-Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) генерал-майор Касем Сулеймані. Разом із ним загинув заступник командувача Сил народної мобілізації Іраку (які підтримують Іран) Абу Махді аль-Мухандіс.
У Пентагоні заявили, що Сулеймані вбили за вказівкою президента США Дональда Трампа. США вважають КВІР терористичною організацією, а Сулеймані – причетним до атак на американське посольство й військові бази США в Іраку. У МЗС Іраку вбивство Сулеймані назвали порушенням суверенітету, а парламент проголосував за виведення іноземних військ із країни. В Ірані пригрозили США "суворою помстою" за смерть генерала Сулеймані.
Президент США заявив, що "смерть невинних людей була хворобливою пристрастю Сулеймані". "Ми діяли, щоб зупинити війну. Ми не робили дій, щоб почати війну", – сказав Трамп. Він зазначив, що Сполучені Штати завдадуть удару по 52 цілях в Ірані, якщо Тегеран атакує США.
5 січня в Іраку коаліція на чолі зі Сполученими Штатами припинила операцію "Непохитна рішучість" проти ІДІЛ, НАТО тимчасово зупинив роботу навчальної місії.
Держсекретар США Майк Помпео заявив, що Сполучені Штати будуть рішуче відповідати на ймовірні провокації Ірану.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, всі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану. За його словами, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану у промислових масштабах.
6 серпня 2018 року Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада. 8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди. У липні стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, встановлений положеннями СВПД.