В'язниця та удари батогом. В Ірані судять активістів, які виходили на мітинги після аварії літака МАУ
Після аварії українського Boeing на вулицях іранських міст відбулися несанкціоновані мітинги протесту. За інформацією Human Rights Watch, 13 їхніх учасників засудили.
Як мінімум 13 учасників антиурядових акцій, які відбулися в Ірані після аварії українського Boeing, засуджено до тюремного ув'язнення, про це 8 травня повідомила міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch.
Найсуворіший вирок винесено студенту з Тегерана Мустафі Хашемізаде. За статтею "збори і змова з метою порушення національної безпеки" йому дали п'ять років тюрми, за "порушення громадського порядку" – рік ув'язнення і 74 удари батогом.
Ще одному студентові, Аміру Мохаммаду Шаріфі, дали шість місяців в'язниці за "антидержавну пропаганду". За цією-таки статтею засуджено 11 учасників мітингу в місті Амоль, з'ясували правозахисники.
"Іранська влада дотримується своєї звичної практики ухилення від відповідальності. Відмовляючись надати детальну інформацію про винних у смертельній помилці, судові чиновники не шкодують часу на винесення вироку людям, які протестували у зв'язку із загибеллю 176 осіб", – заявив заступник директора Human Rights Watch щодо Близького Сходу Майкл Пейдж.
Організація закликала Тегеран припинити переслідування учасників мирних акцій протесту.
Уранці 8 січня пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився поблизу Тегерана невдовзі після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ було помилково збито іранськими військовими. У відомстві заявили, що катастрофа сталася невдовзі після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) і "за формою і висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт". Відповідальність за катастрофу літака взяв на себе КВІР.
У Тегерані на акцію протесту 11 січня вийшли родичі і друзі іранців, загиблих в авіакатастрофі, студенти та небайдужі містяни. Акції також відбулися в інших містах. Мітингувальників розганяли сльозогінним газом.
12–14 січня протести продовжилися, під час мітингів лунали заклики до відставки влади.