Трамп заявив, що Пентагон має покарати Віндмана
Підполковник збройних сил США Александер Віндман був одним із головних свідків у політичному скандалі, який запустив процедуру імпічменту президента Дональда Трампа. Після відмови Сенату підтримати імпічмент президента Трамп звільнив Віндмана, а тепер хоче, щоб його покарали в міністерстві оборони, куди той перейшов на роботу.
Президент США Дональд Трамп 11 лютого заявив, що Пентагон мав розглянути дисциплінарні заходи щодо військовослужбовця Александера Віндмана, якого днями звільнили з посади головного експерта Ради нацбезпеки США з питань України. Про це повідомляє телеканал CNBС.
Підполковник Александер Віндман, який обіймав посаду головного експерта нацбезпеки США з питань України, був одним із головних свідків у справі про імпічмент Трампа. Після звільнення ексчиновник перейшов на службу в Об'єднаний комітет начальників штабів збройних сил США.
Телеканал повідомляє, що минулого тижня глава Пентагону Марк Еспер, відповідаючи на запитання, чи візьме він на роботу Віндмана, якщо його звільнять із Білого дому, відповів: "Ми будемо раді всім нашим військовослужбовцям, хай де вони служать. Ми захищатимемо наших людей від помсти або чогось такого".
CNBС зазначив, що перед цією заявою Еспер видав пам'ятку для всіх співробітників і військовослужбовців міністерства оборони США, щоб вони "підтримували давню традицію Пентагону й залишалися аполітичними".
Віндман народився в Українській РСР у 1975 році, у 1979-му разом із родиною емігрував до США.
24 вересня 2019 року спікерка Палати представників Конгресу США, представниця Демократичної партії Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск глави Білого дому на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня.
Віндман повідомив під час слухань у Конгресі, що чув липневу телефонну розмову Трампа і Зеленського, перебуваючи в ситуаційній кімнаті Білого дому. За словами підполковника, американський президент тиснув на українського колегу, вимагаючи проведення розслідування справи компанії Burisma, до складу ради директорів якої входив Гантер Байден – син його ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена.
Також Віндман розповів, що стенограму цієї розмови відредагували перед публікацією.
Віндман повідомляв юриста Ради нацбезпеки США про можливі порушення після того, як у липні 2019 року низка офіційних осіб зі США зустрічалася з тодішнім секретарем Ради національної безпеки і оборони України Олександром Данилюком. Тоді посол США в ЄС Гордон Сондленд нібито почав говорити про зв'язок між розслідуванням стосовно Байдена і зустріччю президентів двох країн. За словами Віндмана, тоді цю розмову перервав ексрадник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон.
18 грудня Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Трамп став третім американським президентом, якому оголосила імпічмент Палата представників.
Сенат США розпочав процес у справі про імпічмент 16 січня 2020 року. 5 лютого верхня палата американського парламенту відхилила обидві статті обвинувачення.
7 лютого Александера Віндмана звільнили з посади головного експерта Ради нацбезпеки США. Трамп у своєму Twitter назвав офіцера "непорядним". Крім того, Рада нацбезпеки звільнила і його брата-близнюка Євгена.