Туринська плащаниця є художньою підробкою – вчені

Плащаницю зберігають у храмі в Турині
Фото: ЕРА

Учені дійшли висновку, що Туринську плащаницю, найімовірніше, було виготовлено в XIV столітті, а використовували її як "ілюстрацію" страти Ісуса Христа.

Фахівці з Університету Ліверпуля і Комітету з розслідування псевдонаукових тверджень в Італії з'ясували, що Туринська плащаниця, яка є однією із християнських реліквій, – це художня підробка. Результати роботи вчених опубліковано в Journal of Forensic Sciences, а коротко про їхнє дослідження пише видання Science Alert.

Як з'ясували вчені, плащаниця не має стосунку до реальної страти людини, а її цінність – лише художня.

Радіовуглецевий аналіз показав, що підробка датована 1260–1390 роками нашої ери.

За допомогою кримінологічної експертизи – аналізу бризок крові – дослідники сподівалися з'ясувати, як завдавали ударів батогом і як проходило подальше розп'яття того, хто був обгорнутий у полотно. В експерименті задіяли манекен і живу людину. Учені використовували донорську людську кров і рідину з тими самими властивостями.

Вони з'ясували, що плями на плащаниці могли виникнути, якщо кров на тильній стороні долоні та кров уздовж передпліччя текла під різними кутами, що в лежачому положенні неможливо. Крім того, на місці рани від списа мала бути суцільна кривава пляма, але там видно лише сліди невеликих потоків. Деякі сліди крові вченим зовсім не вдалося відтворити під час експертизи, навіть якщо припустити, що після обмивання тіло переміщали.

За словами вчених, плащаницю, найімовірніше, було виготовлено в XIV столітті, а використовували її як "ілюстрацію" страти Ісуса Христа.

Туринська плащаниця – чотириметрове полотно, у яке, за переказами, обгорнули тіло Христа після його смерті. Полотно зберігають у соборі Святого Іоанна Хрестителя в Турині (Італія).