Туск і Столтенберг про референдум у Македонії: Тепер доля країни в руках політиків
Голова Європейської ради Дональд Туск і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликали македонських політиків скористатися "історичною можливістю" у зв'язку з підсумками референдуму про назву країни.
Переважна більшість македонців, які взяли участь у референдумі про перейменування країни, підтримали європейську та євроатлантичну інтеграцію, і тепер слово за македонськими політиками. Про це йдеться у спільній заяві голови Європейської ради Дональда Туска та генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, яку опублікувала прес-служба Євроради.
"Угода про назву між Афінами і Скоп'є створила історичну можливість для країни приєднатися до трансатлантичної і європейської спільноти як рівноправний член. Це змінило життя людей у країні і їхніх дітей", – стверджують Туск і Столтенберг.
На консультативному референдумі 30 вересня переважна більшість тих, хто прийшов на дільниці, "підтримала цей шлях", ідеться в заяві.
"Тепер рішення про подальші дії в руках політиків. Рішення, які вони ухвалять найближчими днями і тижнями, визначать долю їхньої країни і народу на багато поколінь", – наголосили керівники Євросоюзу і НАТО.
Спір щодо назви Македонії тривав понад 25 років. Греція послідовно блокувала євроінтеграційні устремління Македонії, протестуючи проти назви цієї держави, яку в Афінах вважали грецьким етнонімом.
12 червня 2018 року було оголошено, що новою конституційною назвою Республіки Македонія стане "Північна Македонія". Греція схвалила цей варіант. Домовленість привітали в НАТО і Європейському союзі.
Президент Македонії Георге Іванов відмовився підписувати рішення уряду країни про перейменування, але парламенту вдалося подолати його вето.
30 вересня перейменування країни підтримали на референдумі 91,46% тих, хто взяв у ньому участь, повідомляє "Нова Македонија" за підсумками підрахунку 100% бюлетенів. Однак явка становила 36,91% за необхідного мінімуму 50%. Отже, референдум визнано таким, що не відбувся, і питання перейменування держави будуть вирішувати в парламенті.