У МАГАТЕ прокоментували інформацію про підвищення рівня радіації на півночі Європи
26 червня стало відомо про підвищену концентрацію ізотопів цезію та рутенію в низці країн Північної Європи. Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що небезпеки для здоров'я людини або навколишнього середовища не існує; водночас даних із Росії, яка могла бути джерелом викиду, не одержали.
Незначне підвищення рівня радіоізотопів у Північній Європі не становить небезпеки для здоров'я людей або навколишнього середовища. Про це 29 червня повідомило на своєму сайті Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
Прагнучи допомогти визначити ймовірне походження радіоізотопів, МАГАТЕ 27 червня зв'язалося з європейськими країнами і зробило запит на інформацію про те, чи виявили вони перевищення показників і чи сталася якесь подія, імовірно, пов'язана з викидом радіонуклідів в атмосферу. До опівдня 29 червня 29 держав – членів агентства в європейському регіоні, зокрема Україна, повідомили, що на їхній території не було подій, які могли б спричинити спостережувані концентрації рутенію-103, цезію-134 і цезію-137 в атмосфері.
Водночас даних із Росії поки не одержали.
"Очікую, що все більше держав-членів нададуть нам відповідну інформацію і дані, і ми продовжимо інформувати громадськість", – заявив генеральний директор агентства Рафаель Гросс.
Виконавчий секретар підготовчої комісії Організації договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань Лассіна Зербо 26 червня повідомив, що розташована у Швеції моніторингова станція виявила сліди підвищеного вмісту радіоактивних ізотопів цезію-134, цезію-137 та рутенію-103.
Національний інститут охорони здоров'я та захисту навколишнього середовища Нідерландів 28 червня опублікував звіт, із якого випливає, що джерело радіонуклідів могло бути на заході Росії.
У "Росенергоатомі" агентству "Інтерфакс" повідомили, що подій на АЕС північного заходу Росії в червні не фіксували, викиди на станціях не перевищували контрольних значень.