У МЗС РФ заявили, що рішення влади Праги прибрати пам'ятник Конєву "не залишиться без відповіді"
Міністерство закордонних справ РФ вважає "цинічним" рішення влади Праги прибрати пам'ятник радянському воєначальнику Іванові Конєву. Російські дипломати зазначили, що Прагу звільнили від нацистів у 1945 році війська під командуванням Конєва.
Міністерство закордонних справ Росії пообіцяло заходи у відповідь на ухвалене 12 вересня рішення влади району столиці Чехії Прага-6 прибрати із площі Інтербригади пам'ятник радянському маршалу Іванові Конєву. Коментар МЗС оприлюднено на його сайті 13 вересня.
"Обурені цинічним рішенням муніципальної влади району Прага-6 про перенесення розташованого в цій частині чеської столиці пам'ятника маршалу Радянського Союзу Іванові Конєву, під командуванням якого війська 1-го Українського фронту в травні 1945 року звільнили Прагу від нацистів. Глибоко шкодуємо, що місцева влада не почула закликів громадськості та керівництва Чехії не допустити такого розвитку подій", – указано в заяві.
Російські дипломати вважають те, що відбувається, "порушенням положень двостороннього Договору про дружні відносини і співпрацю від 26 серпня 1993 року".
"Ухвалене на муніципальному рівні рішення здатне стати помітним подразником у двосторонніх відносинах, серйозно затьмарити їхню атмосферу і не залишиться без відповіді. Сподіваємося, що ініціатори підготовки безпрецедентної акції схаменуться, зрозуміють усі наслідки своєї витівки", – підкреслили у МЗС РФ.
23 серпня, після того як пам'ятник у Празі вкотре облили фарбою, голова адміністрації району столиці Чехії Прага-6 Ондржей Коларж озвучив намір запропонувати РФ перенести його на територію російського посольства. Він зазначив, що раніше пам'ятник обливали "не менше ніж чотири чи п'ять разів".
У Чехії до Конєва негативне ставлення через його причетність до придушення в серпні 1968 року Празької весни.
Із січня до серпня 1968 року в Чехословаччині тривали реформи, названі Празькою весною. Щоб зупинити зміни у країні, у ніч на 21 серпня 1968-го війська Радянського Союзу і кількох його союзників – Польщі, НДР, Угорщини та Болгарії – почали вторгнення в Чехословаччину. У Празі та інших містах відбулися протести, які переросли в заворушення. Жертвами сутичок стало понад 100 осіб.
У 2018 році Чехія визнала те, що відбувалося, вторгненням і окупацією.