У зв'язку з висланням російської журналістки Єврокомісія закликала Україну надмірно не обмежувати роботи ЗМІ

У Єврокомісії прокоментували вислання з України російської журналістки Курбатової
Фото: Anna Kourbatova / Twitter

Представник Єврокомісії Майя Косьянчич заявила, що в ЄС очікують від Києва дотримання демократичних стандартів під час ухвалення рішень про заборону на в'їзд та вислання іноземних журналістів.

В Європейській комісії відреагували на вислання з України журналістки російського "Первого канала" Анни Курбатової та іспанських журналістів Антоніо Памплієги й Мануеля Анхеля Састре, закликавши українську владу захищати національну безпеку країни, не порушуючи основних прав і свобод людини.

Відповідну заяву зробила на брифінгу в Брюсселі представник Єврокомісії Майя Косьянчич, повідомляє "Європейська правда".

Вона зазначила, що в Європейській комісії знають про два недавні випадки вислання журналістів з України та очікують від Києва дотримання демократичних стандартів під час ухвалення таких рішень. За словами Косьянчич, українське Міністерство інформаційної політики зробило запит у правоохоронні органи щодо причин недопуску в Україну двох іспанських журналістів, і в Єврокомісії очікують результату цього запиту.

"А що стосується випадку з російською журналісткою, то я лише підкреслю, що захист національної безпеки та громадян бути забезпечено з повною повагою фундаментальних прав та свобод. Це включено у Європейську конвенцію з прав людини. Будь-які такі рішення мають пильно обдумуватися з огляду на права свободи вираження, і ми очікуємо, що українська влада буде утримуватися від накладення непотрібних обмежень щодо свободи потоку інформації та медіа", – зазначила вона.

Косьянчич додала, що в Єврокомісії очікують, що українська влада утримається від застосування "надмірних обмежень" у питанні вільного подання інформації.

25 серпня 2017 року Памплієгу й Састре було вислано з України до Нідерландів після 20 годин очікування в аеропорту Києва. За словами Памплієги, він надав українським прикордонникам необхідні для роботи документи, однак у в'їзді йому відмовили.

Асоціація преси Мадрида закликала владу Іспанії вимагати від України пояснень вислання журналістів. Дії української влади журналісти назвали "спробою авторитарного режиму запровадити цензуру".

29 серпня у Службі безпеки України заявили, що журналісти писали неправдиві матеріали, зокрема про те, що українська армія нібито обстрілює мирні українські населені пункти.

30 серпня "Первый канал" повідомив, що в Києві Курбатову "схопили невідомі недалеко від дому, посадили в машину й відвезли". Російська журналістка потрапила в базу даних центру "Миротворець" через "антиукраїнську пропаганду, маніпулювання суспільно значущою інформацією й тенденційне висвітлення подій". Речник СБУ Олена Гітлянська ввечері 30 серпня повідомила, що Курбатова покинула Україну.

В організації "Репортери без кордонів" заявили, що "депортація журналістів не є правильною відповіддю на інформаційну війну", на це український нардеп Володимир Ар'єв відповів, що в організації мають вимагати, щоб у Парижі, Лондоні і Вашингтоні дозволили зробити корпункти ІДІЛ. В ОБСЄ закликали Україну не висилати журналістів країн – учасниць організації.