21 липня стало найспекотнішим днем у світі за всю історію спостережень
Неділя, 21 липня, стала найспекотнішим днем за всю історію спостережень. Про це свідчать попередні дані Служби моніторингу змін клімату Європейського союзу Copernicus (C3S), яка відстежує глобальні погодні умови з 1940 року.
Середня глобальна температура приземного повітря в неділю сягнула 17,09 °С, що трохи вище за попередній рекорд, установлений у липні 2023 року, – 17,08 °С. Відрив становив лише 0,01 °С, що майже не відрізняється від попереднього рекорду, проте суттєво виділяється різниця між температурами в липні 2023 року й усіма попередніми роками, ідеться в повідомленні.
До липня 2023 року попередній рекорд денної глобальної середньої температури становив 16,8 °C, його зафіксували 13 серпня 2016 року. Із 3 липня 2023 року було 57 днів, які перевищили цей попередній рекорд, розподілених між липнем і серпнем 2023 року, а також у червні й липні 2024 року.
"Зараз ми перебуваємо на воістину незвіданій території, і оскільки клімат і далі теплішає, ми обов'язково побачимо нові рекорди, які будуть побиті протягом наступних місяців та років", – прокоментував директор Copernicus Карло Буонтемпо.
Аналіз років із найвищими річними максимальними добовими глобальними температурами свідчить, що 2024 року, як це було 2023-го, річні максимуми будуть суттєво вищими, ніж фіксували в попередні роки. Ще однією ознакою тенденції глобального потепління є той факт, що найвищі середньодобові температури припадають на останні 10 років, із 2015-го до 2024 року, зазначили в C3S.
Найближчими днями вчені очікують на подальше підвищення середньої денної глобальної температури та її піку – приблизно 22-го чи 23 липня, а потім – на її зниження.
Хвилі спеки охопили великі території у Сполучених Штатах, Європі й Росії, пише Reuters. Агентство зазначає, що кожен місяць із червня 2023 року вважають найспекотнішим на планеті з моменту початку ведення спостережень порівняно з відповідним місяцем попередніх років. Деякі науковці припускають, що 2024 рік може перевершити 2023-й і стати найспекотнішим роком із моменту початку спостережень, оскільки зміна клімату і природне явище Ель-Ніньо, яке нагріває поверхневі води Тихого океану, призвели до ще вищих температур цьогоріч.
Контекст:
Службу Copernicus створив Європейський центр середньострокових прогнозів погоди за дорученням Європейської комісії за фінансової підтримки ЄС. Вона є компонентом космічної програми Європейського союзу і його флагманською програмою спостереження Землі, яка працює через шість тематичних служб: "Атмосфера", "Зміна клімату", "Надзвичайні ситуації", "Земля", "Морське середовище" та "Безпека".
10 січня Copernicus повідомив, що 2023 рік визнали найспекотнішим за всю історію спостережень.
В Укргідрометцентрі 17 липня повідомляли, що фіксують тенденції щодо погіршення щороку ситуації з аномальною спекою.