Адвокатка Протасевича повідомила, що її два дні не пускають до підзахисного в СІЗО
Адвокатка білоруського опозиційного журналіста і співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича Інеса Оленська вже другий день не може зустрітися з підзахисним. Про це повідомив 26 травня Telegram-канал "Беларусь головного мозга", головним редактором якого є Протасевич.
"Учора мені було відмовлено у відвідуванні Романа в СІЗО з посиланням на необхідність одержання дозволу слідчого. Водночас законодавство Білорусі не вимагає необхідності одержання окремого дозволу на відвідування підзахисного в СІЗО, а ст. 62 конституції гарантує кожному право на юридичну допомогу в будь-який момент", – ідеться в повідомленні.
За фактом відмови у відвідуванні адвокатка подала скаргу.
"Мене запросили сьогодні в управління Слідчого комітету (УСК) у Мінську для того, щоб дати дозвіл слідчого. Попри те, що це не обов'язковий документ, я приїхала, щоб одержати такий дозвіл, оскільки для мене принципово важливо зустрітися з Романом сьогодні. По-перше, рідні дуже хвилюються щодо стану його здоров'я, по-друге, необхідно знати позицію клієнта, адже є ймовірність допиту в найближчий час", – зазначила Оленська.
У підсумку дозволу адвокатці не дали, оскільки він був на підписі у начальника управління.
"Не дочекавшись відповіді з УСК після обіду, я знову прийшла в СІЗО. Однак дістала несподівану відповідь: Романа Протасевича у них немає. Я попередила слідство, що, незалежно від бажання проводити слідчі дії, спочатку моєму клієнту має бути надано можливість одержати консультацію адвоката. До того ж таку консультацію має бути одержано без обмеження часу. Я маю намір спілкуватися з Романом стільки часу, скільки нам буде необхідно", – підкреслила Оленська.
Контекст:
Оленська раніше представляла інтереси сім'ї Романа Бондаренка, убитого в Мінську. Також вона брала участь як захисниця в низці гучних процесів із політичним забарвленням.
Винищувач білоруських ВПС 23 травня за дорученням Олександра Лукашенка, котрий вважає себе президентом Білорусі, було піднято "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення в Мінську стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича та його дівчину Софію Сапегу. Паблік NEXTA набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати і пасажири запитали у нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).
Протасевич увечері 24 травня записав відео, у якому сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.
Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю із 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".