НАТО закликає владу Білорусі звільнити Протасевича і його дівчину

НАТО розкритикував білоруську владу за примусове приземлення літака Ryanair
Фото: depositphotos.com

НАТО закликає владу Білорусі звільнити затриманого в Мінську білоруського опозиційного журналіста, співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину Софію Сапегу. Про це йдеться в заяві на сайті НАТО, опублікованій 26 травня.

"Затримання Протасевича є викликом принципам політичного інакодумства і свободи преси. Білорусь має негайно і беззастережно звільнити Протасевича і Сапегу. Союзники по НАТО закликають Білорусь поважати основні права і свободи людини і дотримуватися міжнародного порядку, що базується на правилах", – підкреслили в НАТО.

Альянс також розкритикував білоруську владу за примусове приземлення літака Ryanair.

"Цей неприпустимий акт серйозно порушив норми, що регулюють діяльність цивільної авіації, і наразив на небезпеку життя пасажирів та екіпажу. Ми підтримуємо заклики до термінового незалежного розслідування, зокрема з боку Міжнародної організації цивільної авіації. Ми підтримуємо заходи, вжитті союзниками індивідуально й колективно у відповідь на цей інцидент", – ідеться в повідомленні.

Контекст:

Винищувач білоруських ВПС 23 травня за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною примусового приземлення в Мінську стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не знайшли).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали Протасевича та Сапегу. Паблік NEXTA набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Протасевич увечері 24 травня записав відео, у якому сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн.

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення зупинити авіасполучення з Білоруссю із 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".