Акунін: Мені страшно від того, що буде з Росією, якщо ці люди, не дай бог, заморять Навального до смерті
У разі смерті в колонії опозиціонера Олексія Навального наслідки для Росії і всіх росіян будуть дуже тяжкими, вважає письменник Борис Акунін (Григорій Чхартішвілі). Про це він сказав в ефірі "Эха Москвы".
"Я, звісно, зараз із жахом стежу за тим, що відбувається, тому що я особисто знаю Олексія, і мені просто страшно, що з ним відбувається, по-людськи. По-друге, мені страшно від того, що буде з Росією, якщо ці люди, не дай бог, заморять його там до смерті. Тому що наслідки для Росії будуть дуже тяжкими", – сказав він.
На думку письменника та історика, якщо російська влада "його занапастить", Росія опиниться в такій ізоляції, якої не було від часів "залізної завіси", і це вдарить не тільки по режиму, а по всіх росіянах.
На аргументи головного редактора "Эха Москвы" Олексія Венедиктова про те, що СРСР репресував інакодумців, а в період Російської імперії царі "вішали народовольців" – "і нічого, світ ковтав", Акунін заперечив, що зараз Росія перебуває зовсім в іншому становищі.
За його словами, якщо в XIX столітті людство існувало "в режимі жорсткої сили", то зараз інструменти впливу та зброя змінилися. "Зараз зброя переважно економічна. У цій частині Росія дуже слабо озброєна насправді", – зазначив він.
Порівнюючи сучасну Росію з Радянським Союзом, Акунін підкреслив, що СРСР був світовою економікою номер 2. "Росія зараз яке місце – 11-те, 12-те? Щось на кшталт Південної Кореї за потужністю. У Радянського Союзу був соціалістичний табір. Радянський Союз був самодостатньою економікою так-сяк. А зараз що? Росія – це маленька частина світової економіки, яка залежить технологічно від імпорту повністю. Це навіть не Північна Корея з її ідеєю чучхе, яка там щось у себе сама виробляє", – заявив він.
Письменник також зазначив, що нинішню ситуацію з Навальним у Росії створили "не дуже розумні люди". Він вважає, що на популярне у прибічників президента РФ Володимира Путіна "Якщо не Путін, то хто?" тепер є відповідь: "Якщо не Путін, то Навальний".
"Вони ще не розуміють того, що у протидії опонентів, один із яких сидить у в'язниці, завжди невиграшно виглядає і програє той, хто посадив до в'язниці, тому що той, хто сідає у в'язницю, він стає практично невразливим", – резюмував Акунін.
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку був у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Політик був у комі протягом 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
Навальний повернувся в Росію з Німеччини 17 січня 2021 року. Відразу після повернення його затримали в аеропорту "Шереметьєво" у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб (у межах справи йому дали умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині).
Симоновський суд Москви 2 лютого на виїзному засіданні в Мосміськсуді замінив Навальному умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і 6,5 місяця.
20 лютого Бабушкінський суд Москви відмовився виконувати рішення ЄСПЛ звільнити Навального і визнав законним рішення про заміну політику умовного строку на реальний.
Наприкінці лютого Навального етапували у виправну колонію №2 в місті Покров Владимирської області. Він зазначив, що російська тюремна система змогла його здивувати. "Не уявляв, що можна влаштувати справжній концтабір за 100 км від Москви", – написав політик.
Адвокати Навального відвідали його в колонії 25 березня. Адвокатка Ольга Михайлова розповіла, що в політика віднімається права нога, із ліків йому дають мазь і таблетки ібупрофену.
25 березня дружина опозиціонера Юлія Навальна заявила, що в її чоловіка ще місяць тому в СІЗО "Матросская тишина" в Москві почалися проблеми зі спиною. За її словами, проблеми посилилися після етапування Навального у Владимирську область. Рідні політика вимагають дати йому можливість лікуватися у лікарів, яким вони довіряють.
31 березня Навальний оголосив голодування, вимагаючи допустити до нього лікаря.