Алексієвич – Лукашенку: Піди, поки не пізно, поки ти не кинув народ у безодню громадянської війни!

Алексієвич: Я вдячна білорусам за те, що вони зберегли нашу гідність
Фото: Сяргей Шапран / Facebook

Білоруська письменниця Світлана Алексієвич висловила думку, що опозиційна кандидатка у президенти країни Світлана Тихановська вже виконала свою функцію, і закликала президента Білорусі Олександра Лукашенка "піти красиво".

Білоруська письменниця, лауреатка Нобелівської премії Світлана Алексієвич в інтерв'ю "Радые Свабода" 12 серпня закликала президента Білорусі Олександра Лукашенка піти зі свого поста.

"Я хотіла б сказати те саме, що красиво сказала журналістка Світлана Калінкіна: "Піди красиво!.." Але вже не вийде, уже кров [пролилася]. Піди, поки не пізно, поки ти не кинув народ у жахливу безодню, у безодню громадянської війни! Піди! Ніхто не хоче Майдану, ніхто не хоче крові. Тільки ти хочеш влади. І це твоє бажання влади вимагає крові", – так відповіла вона на запитання журналіста, щоб хотіла б сказати Лукашенку.

Алексієвич висловила думку, що опозиційна кандидатка у президенти країни Світлана Тихановська свою функцію виконала.

"Я згодна з думкою багатьох, що Тихановська зробила свою справу. Вона була і залишається символом прагнення змін, прагнення нового життя, прагнення чесності, самопожертви для народу і свого чоловіка. Зрештою, людина не всесильна. Вона зробила, що могла. Нічого поганого про неї сказати не можу. Тепер уже нехай чоловіки вийдуть на перший план. Ось уже Комітет національного порятунку, має вже зібратися еліта, суспільство має вступити в боротьбу, а не тільки три ці маленькі жінки", – зазначила письменниця.

Вона вважає, що Тихановська і Вероніка Цепкало, які виїхали за кордон, ще повернуться на батьківщину.

Алексієвич сказала, що за останні кілька тижнів "закохалася у свій народ".

"Я їм вдячна за те, що вони зберегли нашу гідність. Я просто закохалася у свій народ за останні кілька тижнів. Це абсолютно інші люди, у цих людях зовсім інша сила. Раніше у мене було певне розчарування – тепер немає. Я просто хочу сказати, що нам треба бути організованішими і що боротьба знайде і лідерів. А то всі вирішили, що ці дівчата [самі] все зроблять. І дуже погано, що навколо них не було команди", – додала письменниця.

Світлана Алексієвич 2015 року здобула Нобелівську премію за "поліфонічні тексти, увічнення страждання і мужності в наш час". Письменниця народилася в українському Івано-Франківську, пізніше її сім'я перебралася до Білорусі. Від початку 2000-х вона жила в Західній Європі, 2013 року повернулася на батьківщину.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Інші кандидати здобули менше ніж по 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах розпочалися протести. Вони продовжилися 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня було затримано 3 тис. осіб, 10-го – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство й опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу "Белсат", що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.