Американський офіцер Віндман видав книжку про розмову Трампа та Зеленського, і вона стала бестселером

Віндман давав свідчення в Конгресі у межах процесу щодо імпічменту Трампа
Фото: ЕРА
Українець за походженням Александер Віндман, який за часів президентства Дональда Трампа працював у Білому домі і був свідком телефонної розмови, яка відбулася між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським, випустив мемуари.

Книжка "Here, Right Matters" ("Тут право має значення") вийшла друком на початку серпня, витяги з неї опублікував літературний журнал The Atlantic.

Мемуари продають на Amazon із 3 серпня, ціна стартує від $13,99. За три дні в продажу книжка стала бестселером у своєму розділі.

Віндман 25 липня 2019 року разом з іншими співробітниками Білого дому слухав розмову Зеленського і Трампа. Він зазначив, що у нього були побоювання стосовно бесіди, оскільки Трамп демонстрував "незрозумілу ворожість" до країни – партнера США України та її президента.

Він розповів, що підготував для Трампа "прості і чіткі" тези для розмови. Однак той ними не скористався.

"Трамп заговорив, і я відразу зрозумів, що все йде не так", – пише Віндман. Президент США, зазначено в мемуарах, говорив українському колезі, що Сполучені Штати багато роблять для України. Тон його розмови був відстороненим і недружнім.

Зеленський зі свого боку принизливо жартував і "викладався на повну: намагався налагодити взаєморозуміння з президентом, лестив явно егоїстичному персонажу, повертав розмову в бік військової допомоги і м'яко намагався роздобути особистий візит у Білий дім, якого він і його країна так відчайдушно потребували", ідеться у книжці.

Трамп змінив тон тільки тоді, коли почув бажане – обіцянку Зеленського дати хід розслідуванню справи компанії Burisma, в якій працював син нинішнього президента США Джо Байдена Гантер.

Віндман зазначив, що "ледве" вірив почутому. Трамп "нахабно втягнув не тільки себе, але і генерального прокурора [Вільяма] Барра, а також особистого адвоката [Руді] Джуліані в абсолютно неприйнятні спроби зруйнувати зовнішню політику США – і все заради гри на виборах", підкреслює чиновник.

Після розмови він розповів про все братові-близнюку Євгенові Віндману, який працював юристом у Раді національної безпеки США і мав допуск до держтаємниці.

Ще тоді офіцер, чия сім'я наприкінці 70-х емігрувала з України, сказав братові, що Трампу загрожує імпічмент, якщо про те, що він почув, дізнається громадськість.

Брат Віндмана проконсультував його про процедури, яких необхідно дотриматися в таких випадках. Віндман вважав, що ніхто, крім нього, не повідомлятиме про те, що говорив Трамп.

Крім того, перед цією розмовою, за словами офіцера, він став свідком ще однієї бесіди: посол США в Євросоюзі Гордон Сондленд у Вашингтоні сказав українським чиновникам, що Зеленського "може бути винагороджено візитом у Білий дім, якщо він дасть хід певним розслідуванням". Також Джуліані в той час виконував "загадкове доручення", яке прояснювало раптовий інтерес Білого дому до України, додав Віндман.

Контекст:

Віндман народився в Українській РСР 1975 року, у 1979-му померла його мати, а батько із трьома синами і тещею емігрував до США. Віндман говорить українською.

24 вересня 2019 року спікерка Палати представників Конгресу США, представниця Демократичної партії Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про можливий тиск глави Білого дому на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня.

Віндман повідомляв юриста Ради нацбезпеки США про можливі порушення після того, як у липні 2019 року низка офіційних осіб зі США зустрічалася з тодішнім секретарем Ради національної безпеки і оборони України Олександром Данилюком. Тоді посол США в ЄС Гордон Сондленд нібито почав говорити про зв'язок між розслідуванням щодо Байдена і зустріччю президентів двох країн. За словами Віндмана, тоді цю розмову перервав ексрадник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон.

18 грудня Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення у межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Трамп став третім американським президентом, якому Палата представників оголосила імпічмент.

Сенат США почав процес у справі про імпічмент 16 січня 2020 року. 5 лютого Верхня палата американського парламенту відхилила обидві статті обвинувачення.

7 лютого Александера Віндмана звільнили з посади головного експерта Ради нацбезпеки США. Трамп у своєму Twitter назвав офіцера "непорядним". Крім того, з Ради нацбезпеки звільнили і його брата-близнюка Євгена.

Після звільнення ексчиновник перейшов на службу в Об'єднаний комітет начальників штабів збройних сил США, за деякий час Трамп заявив, що Пентагон має покарати Віндмана.

9 липня Віндман подав у відставку зі збройних сил США, а адвокат повідомив, що він пережив "кампанію булінгу, залякування і відплати" з боку Трампа. Євген Віндман і далі служить в армії США, в березні 2021-го його підвищили у званні до полковника, повідомляє NBC News.