Австралія першою у світі зобов'язала Google і Facebook платити за новини
У четвер, 25 лютого, парламент Австралії ухвалив Кодекс гравців медіаринку, згідно з яким компанії Alphabet Inc., Google і Facebook Inc. мають платити медіакомпаніям за контент на своїх платформах. Про це повідомляє агентство Reuters.
Згідно із законопроєктом, цифрові платформи на зразок Facebook і Google мають платити місцевим ЗМІ та видавцям за розміщення посилань на їхній контент у новинних стрічках або результатах пошуку. Технологічні гіганти можуть самостійно домовитися з австралійськими медіа про співпрацю.
Водночас призначений урядом арбітр зможе ухвалювати рішення про суму, яку платформа має заплатити австралійським ЗМІ за умови, що вони не змогли самостійно укласти комерційну угоду.
Австралія стала першою країною, яка ухвалила такий закон.
Як повідомили у спільній заяві голова австралійського казначейства Джош Фріденберг і міністр зв'язку Пол Флетчер, ухвалений закон гарантує, що новинні компанії отримуватимуть справедливу винагороду за створюваний контент, допомагаючи підтримувати журналістику, яка відображає суспільний інтерес.
Закон ухвалили з поправками після перемовин із техногігантами. Одна з головних змін полягає в тому, що компанії матимуть більше часу на перемовини з медіа, перш ніж втрутиться державний арбітр.
Окрім того, австралійський уряд має право звільнити технологічних гігантів від обов'язкової плати за новини, якщо вони доведуть, що зробили "значний внесок" для підтримки медіа в Австралії, зазначає BBC.
Цей закон спершу викликав багато суперечок і невдоволення з боку технологічних гігантів. Зокрема, наприкінці січня Google пригрозила відімкнути свою пошукову систему в Австралії, якщо місцеві законодавці ухвалять новий кодекс. Однак за кілька днів до ухвалення закону Google все ж уклала низку угод з австралійськими видавцями: зокрема угоду про контент із News Corp.
У компанії Facebook заявили, що заборонили користувачам з Австралії в соцмережі ділитися новинами – місцевими та міжнародними. Однак унаслідок перемовин із владою країни домовилися про поправки в закон, які дадуть змогу користувачам ділитися новинами.