Байден і Макрон домовилися взятися за ядерну проблему Ірану
Президент Франції Еммануель Макрон привітав телефоном нового президента США Джо Байдена зі вступом на посаду. Обидва президенти домовилися разом працювати над проблемами Близького Сходу, повідомила пресслужба Єлисейського палацу 24 січня.
"Вони констатували, що дотримуються схожих позицій, і висловили бажання працювати разом над забезпеченням миру і стабільності на Близькому Сході", – указано в комюніке президента Франції.
Президенти підтвердили готовність до колективних дій, зокрема щодо іранської ядерної проблеми та ситуації в Лівані. Двоє президентів домовилися залишатися в дуже тісному контакті протягом найближчих тижнів щодо цих питань і спільного порядку денного.
Макрон і Байден констатували, що багато в чому згодні один з одним стосовно тематики міжнародної безпеки.
Байден називав вихід США з ядерної угоди 2015 року помилкою і під час передвиборчої кампанії допускав, що Вашингтон повернеться до діалогу з Тегераном щодо цього питання. Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження та умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
У травні 2018 року колишній президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження пошуків у сфері ядерної зброї. Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою з Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією.
У серпні Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, що діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності в листопаді.
У відповідь в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди. У вересні 2019 року в МАГАТЕ підтвердили, що Іран розпочав збагачення урану, порушивши умови ядерної угоди.
Держсекретар США Майк Помпео у вересні 2020 року оголосив таким, що набув чинності, механізм відновлення санкцій, закладений в умовах ядерної угоди з Іраном. Антиіранські санкції ООН передбачають заборону на збагачення і перероблення ядерних матеріалів у країні, випробування й розгортання на іранській території балістичних ракет, передання Ірану ядерних технологій і технологій для створення балістичних ракет, а також ембарго на постачання зброї. У січні 2021 року США ввели додаткові санкції проти Ірану, на які Іран відповів своїми.