Байден: Якщо Китай загрожуватиме суверенітету США, ми діятимемо, щоб захистити нашу країну
"До того як я прийшов до влади, історія була про те, як Китайська Народна Республіка нарощувала свою міць, а Америка падала у світі. Уже ні. Я чітко дав зрозуміти главі [КНР] Сі [Цзіньпіну], що ми прагнемо суперництва, а не конфлікту. Я не перепрошуватиму за те, що ми інвестуємо, щоб зробити Америку сильною. Інвестиції в американські інновації, у галузі, які визначать майбутнє і над якими уряд Китаю прагне домінувати", – сказав він.
За словами Байдена, сьогодні США перебувають "у найсильнішій позиції за останні десятиліття, щоб конкурувати з Китаєм чи будь-ким ще у світі".
"Я відданий роботі з Китаєм там, де він може просувати американські інтереси та приносити користь світу. Але не вводьте себе в оману: як ми чітко дали зрозуміти минулого тижня, якщо Китай загрожуватиме нашому суверенітету, ми діятимемо, щоб захистити нашу країну. І ми це зробили. І прояснімо: перемога у змаганні з Китаєм має об'єднати всіх нас", – заявив президент США.
Контекст:
3 лютого стало відомо, що американські військові зафіксували на півночі США розвідувальну повітряну кулю з Китаю. У Пентагоні спочатку планували збити кулю над штатом Монтана, але потім Байдену порадили не робити цього, щоб від уламків кулі не постраждали мирні жителі.
Китай стверджував, що повітряна куля була просто "дирижаблем" для дослідження погоди, який збився з курсу. Однак Пентагон одразу відкинув цю заяву, а також твердження Китаю про те, що повітряну кулю розміром із три шкільні автобуси не використовували для стеження і вона мала лише обмежені навігаційні можливості, зазначала The Hill.
Через виявлену кулю держсекретар США Ентоні Блінкен відклав візит до Китаю, який планували на 5–6 лютого. Очікували, що на порядку денному буде війна Росії проти України.
5 лютого міністерство закордонних справ Китаю опублікувало заяву, у якій висловило "сильне невдоволення і протест" у зв'язку з рішенням США збити кулю-шпигуна. У заяві йдеться про те, що китайська сторона неодноразово інформувала американську сторону про цивільний характер дирижабля і повідомляла, що його проникнення у США пов'язане з "форс-мажорними обставинами".