Під час правління Трампа над США щонайменше тричі не помітили китайських розвідувальних аеростатів – Пентагон
"Аеростати спостереження уряду КНР ненадовго пролітали над континентальною частиною Сполучених Штатів щонайменше тричі під час попередньої адміністрації та один раз, про який ми знаємо, на початку цієї адміністрації", – сказав посадовець міністерства оборони.
Про це також ідеться у матеріалі Bloomberg, який опублікували 6 лютого. Агентство посилається на слова посадовця в адміністрації колишнього президента.
Зі свого боку, у своїй соціальній мережі Truth Social Трамп заявив, що інформація, що кулі – шпигуни були в повітряному просторі над США за його каденції, є фейком.
Truth Social доступна лише для користувачів зі США. Але цитату Трампа опублікувало The Hill.
"Тепер вони стверджують, що повітряну кулю було встановлено Китаєм за часів адміністрації Трампа, щоб відвести "жар" від повільних байденських дурнів... Китай занадто поважав Трампа, щоб це сталося. Такого ніколи не було. Просто фейкова дезінформація", – написав Трамп.
Окрім того, Трамп та інші представники Республіканської партії критикували Байдена за те, що його адміністрація чекала, поки куля опиниться над океаном, щоб збити її. Отже, вона літала над США кілька днів.
Як додало видання Pilitico, адміністрація Байдена готова проінформувати експосадовців Трампа про виявлені дані про те, що Китай запускав повітряні кулі – шпигуни в повітряний простір США під час їхнього перебування при владі.
Контекст:
3 лютого стало відомо, що американські військові зафіксували на півночі США розвідувальну повітряну кулю з Китаю. У Пентагоні спочатку планували збити кулю над штатом Монтана, але потім Байдену порадили не робити цього, щоб від уламків кулі не постраждали мирні жителі.
Китай стверджував, що повітряна куля була просто "дирижаблем" для дослідження погоди, яка збилася з курсу. Однак Пентагон відразу відкинув цю заяву, а також твердження Китаю про те, що повітряну кулю розміром із три шкільні автобуси не використовували для спостереження і вона мала лише обмежені навігаційні можливості, зазначав The Hill.
Через виявлену кулю держсекретар США Ентоні Блінкен відклав візит до Китаю, який було заплановано на 5–6 лютого. Очікували, що на порядку денному буде війна Росії проти України.
5 лютого міністерство закордонних справ Китаю опублікувало заяву, в якій висловило "сильне невдоволення та протест" у зв'язку з рішенням США збити кулю – шпигуна. У заяві йдеться, що китайська сторона неодноразово інформувала американську сторону про цивільний характер дирижабля і повідомляла, що його проникнення в США пов'язане з "форс-мажорними обставинами".