Байден оголосив режим надзвичайної ситуації у США через дії Росії

Байден вважає, що дії РФ можна класифікувати як серйозну загрозу американській безпеці та економіці
Фото: EPA
Президент США Джо Байден видав указ, що оголошує надзвичайну ситуацію у країні у зв'язку з діяльністю Росії. Про це йдеться в листі президента Конгресу, опублікованому Білим домом.

"Я видав указ про національну надзвичайну ситуацію у зв'язку з нетиповою і надзвичайною загрозою національній безпеці, зовнішній політиці та економіці США, яку становлять певні шкідливі зовнішні дії уряду Росії", – ідеться в повідомленні.

Байден уточнив, що указ підписано відповідно до закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження. До цієї заяви додано повідомлення про введення нового пакета санкцій проти Росії.

Як приклад дій Росії Байден вказав спроби РФ вплинути на вибори у США та їхніх союзників, зловмисну кіберактивність проти США і їхніх союзників, заохочення і використання транснаціональної корупції для впливу на іноземні уряди, підрив безпеки у країнах та регіонах, важливих для безпеки США, і порушення усталених принципів міжнародного права, зокрема поваги до територіальної цілісності держав.

Контекст:

15 квітня агентство Reuters повідомило з посиланням на джерела, що США сьогодні оголосять про введення санкцій проти Росії за втручання у вибори президента і кібератаки. На тлі чуток про підготовку нових санкцій США обвалився біржовий курс російського рубля щодо долара.

Байден 13 квітня провів телефонну розмову з Путіним. Двоє президентів обговорили низку питань, серед яких загострення ситуації на сході України. Пресслужба Білого дому повідомляла, що Байден підкреслив "незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України". Президент США запропонував Путіну "провести протягом найближчих місяців зустріч на найвищому рівні у третій країні для обговорення всього спектра питань, які стоять перед Сполученими Штатами та Росією".

15 квітня Байден підписав указ про введення нового пакета санкцій проти Росії. Обмеження застосують стосовно 32 юридичних і фізичних осіб, які "за вказівкою уряду РФ реалізували спроби вплинути на президентські вибори у США 2020 року, а також інші акти дезінформації і втручання".

Окрім того, міністерство фінансів США видало директиву, яка забороняє американським фінансовим інститутам безпосередньо купувати боргові зобов'язання, випущені Центробанком, Фондом національного добробуту РФ або міністерством фінансів після 14 червня 2021 року. Також США вислали із країни 10 співробітників російського посольства у Вашингтоні.

У Кремлі, коментуючи можливість нових санкцій із боку США, говорили, що вони не сприятимуть зустрічі Путіна і Байдена.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських посадовців, РФ могла перекинути до кордону майже 4 тис. військовослужбовців).

Головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак 30 березня підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що створює загрозу воєнній безпеці держави. Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша з 2014 року.

За даними української розвідки, на початок березня біля кордону України РФ розмістила приблизно 89 тис. осіб. За прогнозом начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова, до 20 квітня їхню кількість збільшать до 110 тис.

Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес припускає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації Байдена.