Байден про ситуацію в секторі Газа: Ми працюємо над припиненням вогню, яке триватиме як мінімум шість тижнів

Байден висловився про війну між Ізраїлем і ХАМАС
Фото: EPA

Президент США Джо Байден, виступаючи зі зверненням до Конгресу США й американської нації "Про стан справ у державі" 7 березня, заявив, що на Ізраїлі – фундаментальна відповідальність за захист безневинних цивільних осіб у секторі Гази. Його промову цитує сайт Білого дому.

"Ізраїль має право переслідувати ХАМАС. ХАМАС може покласти край цьому конфлікту сьогодні, звільнивши заручників, склавши зброю й видавши винних у подіях 7 жовтня. На Ізраїлі лежить додатковий тягар, оскільки ХАМАС ховається й діє серед цивільного населення", – сказав Байден.

Він підкреслив, що ця війна завдала більше втрат безневинному цивільному населенню, ніж усі попередні війни в секторі Газа разом узяті. Серед 30 тис. загиблих – тисячі жінок і дітей, багато сімей втратили свої домівки, сказав Байден.

"Ми безупинно працюємо над встановленням негайного припинення вогню, яке триватиме щонайменше шість тижнів. Це поверне заручників додому, полегшить нестерпну гуманітарну кризу й приведе до чогось більш довгострокового. Сполучені Штати очолюють міжнародні зусилля з доправлення більшої кількості гуманітарної допомоги в Газу", – заявив президент США.

Він доручив американським військовим очолити надзвичайну місію зі створення тимчасового причалу в Середземному морі на узбережжі Гази, який зможе приймати великі кораблі з продовольством, водою, медикаментами й тимчасовими прихистками. За словами Байдена, це дасть змогу значно збільшити обсяг гуманітарної допомоги, яка щодня надходить до Гази. 

"Але Ізраїль також має зробити свій внесок. Ізраїль має дозволити збільшити обсяг допомоги в Газі й забезпечити, щоб гуманітарні працівники не потрапили під перехресний вогонь. Я говорю це керівництву Ізраїлю. Гуманітарна допомога не може бути другорядним чинником або розмінною монетою. Захист і порятунок життів безневинних людей мають бути пріоритетом", – сказав він.

Байден вважає, що єдиним реальним розв'язанням проблеми в майбутньому є створення двох держав. За його словами, тільки це гарантує безпеку Ізраїлю й дасть змогу палестинцям жити в мирі й гідності.

Контекст:

Активні бойові дії між Ізраїлем і ХАМАС тривають із 7 жовтня 2023 року, коли бойовики терористичного угруповання здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь розпочав контртерористичну операцію, а потім – наземну операцію в секторі Гази.

У листопаді відбулося тимчасове перемир'я між Ізраїлем і ХАМАС. Угода передбачала звільнення бойовиками 50 ізраїльських жінок і дітей в обмін на 150 засуджених за терористичні злочини палестинських ув'язнених. За підсумками кількох обмінів звільнили 110 заручників, зазначив міністр оборони Йоав Галант 2 грудня.

1 грудня армія Ізраїлю звинуватила ХАМАС у порушенні перемир'я й відновила бойові дії в Газі. Воєнну операцію ЦАХАЛ розширив на всю територію сектору.

23 грудня підконтрольна ХАМАС влада сектору Гази оголосила про загибель 20 тис. палестинців унаслідок дій Ізраїлю.

8 січня 2024 року в міноборони Ізраїлю повідомили про перехід до менш інтенсивної війни в секторі Гази.

За підсумками 100 днів війни проти ХАМАС у Газі було ліквідовано 9 тис. терористів, 522 ізраїльські військові загинули, повідомили в ЦАХАЛ 14 січня.

9 лютого прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху говорив, що Армія оборони Ізраїлю проведе в місті Рафах операцію зі знищення бойовиків ХАМАС. У місті перебуває понад 1,3 млн палестинців, вони зібралися там після того, як ЦАХАЛ видав попередження про евакуацію з північної частини Гази й інших районів сектору під час наземного наступу на ХАМАС.

26 лютого прем'єр Ізраїлю повідомив, що ЦАХАЛ запропонував процедуру евакуації цивільного населення із сектору Гази, але не уточнив, куди виїжджатимуть палестинці.