Байден вимагає звільнити Протасевича і припустив, що відео із журналістом знято з примусу

Байден назвав те, що сталося в Білорусі, "обурливим інцидентом"
Фото: ЕРА
Сполучені Штати разом з іншими країнами закликають звільнити затриманого в Мінську білоруського журналіста і ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, а також "сотні політв'язнів". Про це заявив президент США Джо Байден, поінформував 24 травня сайт Білого дому.

"Примусове перенаправлення Білоруссю комерційного рейсу Ryanair, який летів між двома країнами – членами Європейського союзу, а також подальші затримання й арешт Романа Протасевича, білоруського журналіста, що виїжджав за кордон, є прямим порушенням міжнародних норм. Сполучені Штати рішуче засуджують як переадресацію літака, так і наступні затримання й арешт Протасевича", – ідеться в заяві.

Байден зазначив, що "цей обурливий інцидент і відео, яке Протасевич, з огляду на все, зняв із примусу, є ганебним нападом як на політичне інакомислення, так і на свободу преси".

"Сполучені Штати разом із країнами всього світу закликають до його звільнення, а також до звільнення сотень політичних в'язнів, яких несправедливо утримує під вартою режим Лукашенка. Я приєднуюся до численних закликів до міжнародного розслідування, щоб установити всі обставини справи", – заявив Байден.

Він підкреслив, що "аплодує мужності й рішучості білорусів, які борються за основні права, включно з такими журналістами, як Роман Протасевич, і лідерами опозиції, такими як Світлана Тихановська і її чоловік Сергій Тихановський".

"Сполучені Штати і далі підтримуватимуть народ Білорусі в його боротьбі", – пообіцяв Байден.

Контекст:

23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка було піднято "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича та його дівчину (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі).

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його розпочали обшукувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Протасевич увечері 24 травня записав відео, у якому сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю, це рекомендувала і Єврорада. Крім того, 25 травня керівництво Євросоюзу обговорить питання про введення додаткових санкцій проти Мінська.