"Попередні заяви абсурдні й не заслуговують на довіру". Посла Білорусі викликали у МЗС Німеччини через інцидент із рейсом Ryanair

Маас: Ця атака не може залишитися без наслідків
Фото: EPA
Міністерство закордонних справ Німеччини викликало посла Білорусі Дениса Сидоренка для пояснення позиції білоруської сторони у зв'язку з примусовим приземленням літака компанії Ryanair. Про це 24 травня у Twitter повідомив глава МЗС Німеччини Гайко Маас.

"Попередні заяви уряду Білорусі про вимушене приземлення літака Ryanair у Мінську абсурдні й не заслуговують на довіру. Нам потрібна ясність стосовно того, що насправді сталося вчора на борту і на землі", – заявив Маас.

Він підкреслив, що потрібно чітко знати про стан білоруського журналіста й ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчини. У зв'язку із цим у МЗС Німеччини викликали білоруського посла.

"Ця атака не може залишитися без наслідків", – додав він.

Контекст:

23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича та його дівчину (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі). Паблік NEXTA, головним редактором якого був Протасевич, набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати і пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Протасевич увечері 24 травня записав відео, в якому сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Країни ЄС, США, КанадаУкраїна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю.

Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн і ввести додаткові санкції проти білоруських чиновників.